Co na problemy i regenerację wątroby?

Zdrowa wątroba jest niezbędna do właściwego funkcjonowania naszego organizmu. To niezwykle ważny narząd, odpowiedzialny m.in. za proces usuwania szkodliwych substancji, prawidłowy metabolizm czy magazynowanie cennych witamin i minerałów. Chociaż posiada zdolności regeneracyjne, na skutek niewłaściwego stylu życia i różnych chorób kondycja wątroby może ulec pogorszeniu. Jak zadbać o ten organ i co zrobić, kiedy potrzebuje regeneracji?

Wątroba – poznaj podstawowe fakty na jej temat

Wątroba niewątpliwie należy do najważniejszych narządów znajdujących się w naszym ciele. Pełni wiele istotnych funkcji, dlatego gdy jest w złej kondycji, organizm narażony jest na poważne konsekwencje zdrowotne, a w skrajnych przypadkach nawet na śmierć.

Do podstawowych zadań wątroby należy usuwanie z organizmu szkodliwych substancji, magazynowanie glikogenu oraz witamin i minerałów, wspieranie utrzymania właściwego poziomu cukru we krwi czy wytwarzanie heparyny, odpowiedzialnej za odpowiednią konsystencję krwi. Inne funkcje tego ważnego narządu to m.in. branie udziału w syntezie białek osocza, produkcja żółci czy wspomaganie procesów immunologicznych oraz związanych z termoregulacją organizmu.

Wątroba jest organem wyjątkowym ze względu na swoje właściwości autoregeneracyjne. Dzięki temu dobrze radzi sobie z niewielkimi uszkodzeniami, ponieważ obecność komórek macierzystych umożliwia ich skuteczną regenerację. Musimy jednak pamiętać, że odbudowa wątroby to proces długotrwały, zwykle wymagający wsparcia odpowiednimi lekami.

Często mówimy, że wątroba ma dużą rezerwę czynnościową. Co to dokładnie oznacza? Okazuje się, że jest w stanie zapewnić prawidłowe funkcjonowanie organizmu nawet wtedy, gdy w pełni sprawna pozostaje jedynie jej niewielka część.

Wątroba – objawy problemów z tym organem

Jak daje znać o sobie chora wątroba? Objawy początkowo łatwo jest przeoczyć, zwłaszcza, że narząd ten nie ma receptorów czuciowych, a zatem sam w sobie nie boli. Czasem używa się określenia „ból wątroby”, jednak jest ono nieprecyzyjne – dotyczy raczej nieprzyjemnego ucisku po prawej stronie brzucha, pod żebrami, wynikającego z faktu powiększenia wątroby i podrażnienia w związku z tym zlokalizowanych w pobliżu tkanek. Niestety w wielu przypadkach chora wątroba przez długi czas nie daje żadnych objawów, a leczenie jest rozpoczynane stosunkowo późno, co pogarsza rokowania.

Co więcej, większość objawów jest bardzo niespecyficzna, jak np. chroniczne zmęczenie i ogólne pogorszenie samopoczucia. Nieco bardziej typowym symptomem jest zmiana koloru moczu na dość ciemny, a w skrajnych przypadkach na krwisty. Warto również zwrócić uwagę na obrzęki, zwłaszcza w okolicy kostek, dłoni, nóg i twarzy. Inne objawy wątrobowe związane są ze zmianą stanu skóry – sygnałem alarmowym powinna być żółtaczka, ale też duża ilość przebarwień, świąd skóry, nadwrażliwość na dotyk bądź powstawanie pajączków naczyniowych. Kolejne symptomy mogące towarzyszyć chorej wątrobie to te ze strony układu pokarmowego np. nudności, utrata wagi i brak apetytu, biegunki oraz wzdęcia.

Jak widać, większość powyższych dolegliwości może być związana z wieloma różnymi chorobami. Istnieją jednak objawy typowe dla problemów z wątrobą i drogami żółciowymi. Jest to np. kolka wątrobowa, czyli silny ból brzucha związany z utrudnionym transportem zmagazynowanej żółci.

Jakie są najczęstsze choroby wątroby?

Najczęściej występujące choroby wątroby mogą powodować pewne specyficzne objawy, chociaż nierzadko dopiero w dość zaawansowanej fazie. Jedną z nich jest marskość wątroby, która początkowo nie daje żadnych niepokojących sygnałów. Po pewnym czasie możemy zauważyć spadek masy ciała, ciągłe zmęczenie i osłabienie, problemy żołądkowo-jelitowe, wodobrzusze lub objawy skórne.

W przypadku niealkoholowego stłuszczenia wątroby pierwszym sygnałem choroby jest najczęściej dyskomfort w okolicach prawego podżebrza. Wątroba i śledziona mogą być powiększone, często pojawia się zmęczenie i osłabienie organizmu.

Żółtaczka jest objawem typowym dla wirusowych zapaleń wątroby, zarówno ostrych, jak i przewlekłych. Przy infekcji wirusowej pojawia się zmęczenie i obniżenie nastroju, a ostremu zapaleniu wirusowemu mogą towarzyszyć bóle mięśniowo-stawowe.

O ostrym zapaleniu dróg żółciowych świadczy zazwyczaj współwystępowanie trzech różnych objawów, nazywane triadą Charcota: są to żółtaczka, kolka wątrobowa i gorączka z dreszczami. Przy ostrym zapaleniu pęcherzyka żółciowego często pojawiają się również wymioty.

Jakie mogą być przyczyny problemów z wątrobą?

Problemy z wątrobą mogą być spowodowane wieloma bardzo zróżnicowanymi przyczynami. Często osłabiamy kondycję tego narządu przez niezdrowy tryb życia, jednak czasami schorzenie jest skutkiem infekcji czy zatrucia.

W przypadku przewlekłych chorób wątroby jedną z najczęstszych przyczyn okazuje się nadużywanie alkoholu. Drugą stanowi niewłaściwa dieta. Przewlekłe problemy z tym narządem mogą być również spowodowane infekcją wirusową, którą dana osoba przeszła w przeszłości. Jeśli chodzi o ostre stany wątrobowe, przyczyny upatruje się najczęściej w zatruciu np. lekami bądź innymi toksycznymi substancjami.

Do zapalenia wątroby może dojść na skutek zarażenia wirusem. Na wirusowe zapalenie typu A zapadamy poprzez kontakt z zakażonym pożywieniem lub wodą; WZW typu B lub C możemy zarazić się poprzez kontakt z krwią osoby zarażonej, kontakty seksualne lub podczas porodu (matka zaraża dziecko).

Czy jest możliwa odbudowa wątroby?

Wątroba posiada wyjątkowe możliwości autoregeneracji, jednak często trzeba wspomóc ten trudny i długotrwały proces. Oczyszczanie wątroby oraz jej odbudowa w wielu sytuacjach są możliwe – im wcześniej zaczniemy, tym lepiej. Pierwszym krokiem powinno być zawsze wyeliminowanie szkodzących jej czynników. W zależności od przyczyny powstania problemów z wątrobą będą to np. alkohol, niewłaściwa dieta lub leki. Warto też sięgnąć po odpowiednie tabletki na wątrobę, które skutecznie wspomogą jej regenerację.

Wiele osób zastanawia się, co na wątrobę sprawdzi się najlepiej. Wśród naturalnych substancji wymienić można m.in. ostropest plamisty. Ta wyjątkowa roślina wyróżnia się wysoką zawartością sylimaryny, odpowiadającej za neutralizację i eliminację szkodliwych substancji. Dodatkowo ostropest wspiera metabolizm, zapewnia skuteczną ochronę wątroby oraz wspomaga odbudowę jej miąższu. Postawmy na suplementy bazujące na dobroczynnych naturalnych składnikach, takie jak Heparol – oprócz ostropestu plamistego zawiera również wspierający oczyszczanie wątroby i procesy trawienne karczoch zwyczajny, odpowiadający za prawidłowy metabolizm cynk oraz minerały chroniące przed stresem oksydacyjnym.

Ochrona wątroby – jak możemy zadbać o profilaktykę?

Regularna kontrola stanu wątroby m.in. poprzez badania laboratoryjne pozwoli nam uniknąć poważnych skutków jej uszkodzenia. Powinny zadbać o to zwłaszcza osoby szczególnie narażone na problemy z wątrobą np. nadużywające alkoholu, otyłe, mające na co dzień kontakt z toksycznymi substancjami czy stosujące dużo leków. „Alkohol a wątroba” to temat rzeka – wystarczy wspomnieć, że to właśnie on jest główną przyczyną uszkodzenia tego niezwykle ważnego organu. Zmniejszenie spożycia napojów alkoholowych to jeden z najważniejszych sposobów na walkę z chorobami wątroby. Równie istotne jest stosowanie właściwej diety, zwłaszcza w przypadku pojawienia się niepokojących symptomów. Dieta na wątrobę to przede wszystkim dieta lekkostrawna, eliminująca potrawy tłuste i wysokoprzetworzone. Warto zamiast dań smażonych czy w zawiesistych sosach postawić na potrawy gotowane na parze, duszone lub pieczone w folii.

Wątroba to niezwykle ważny organ o wyjątkowych właściwościach autoregeneracyjnych. Niestety ze względu na niezdrową dietę czy nadużywanie alkoholu często zostaje mocno nadwyrężona, co nie pozostaje bez wpływu na jej funkcjonowanie. Problemy z wątrobą często przebiegają bezobjawowo, co utrudnia diagnozę i leczenie. Dlatego warto zadbać o profilaktykę, rezygnując z ryzykownych przyzwyczajeń. Ważne jest również wspomaganie regeneracji tego narządu, poprzez zmianę spożywanych pokarmów i za pomocą odpowiednich suplementów diety – sięgnijmy po sprawdzony ostropest na wątrobę oraz inne naturalne substancje o podobnym działaniu.

Podziel się:

Produkty