Jak prawidłowo stosować cynk?

Cynk to bardzo istotny pierwiastek w ludzkim organizmie! Pełni wiele funkcji, w tym wpływa na układ odpornościowy, wzrok, funkcjonowanie mózgu, zdrowie skóry, włosów i paznokci. Niedobór cynku może zaburzać lub znacząco spowalniać liczne procesy zachodzące w organizmie.

Dawkowanie

Dawka cynku, którą należy przyjmować w zależności od wieku i potrzeb organizmu. Dla osób dorosłych zaleca się przyjmowanie od 8 do 11 mg cynku dziennie, natomiast dla dzieci w zależności od wieku od 3 do 8 mg cynku dziennie. Jednak w przypadku chorób czy niedoborów cynku, lekarz może zalecić zwiększenie dawki.

Poziom średniego zapotrzebowania (czyli wysokości spożycia odpowiedniego dla połowy liczby osób w danej grupie ludności) i zalecanego spożycia (czyli wartości odpowiedniej dla niemal wszystkich osób w danej grupie ludności), w zależności od wieku oraz płci według norm żywienia dla populacji polskiej z 2020 roku.

Kiedy przyjmować cynk?

Cynk powinno się przyjmować po posiłku, popijając wodą. Nie należy przyjmować leku Zincas Forte jednocześnie z produktami mlecznymi (mleko i jego przetwory). Produkty te zmniejszają wchłanianie cynku. Nie zaleca się przyjmowania cynku na czczo.

Z czym nie łączyć cynku?

Nie należy stosować leku Zincas Forte jednocześnie z następującymi lekami:

  • antybiotyki z grupy tetracyklin (np. doksycyklina), ponieważ cynk zmniejsza ich wchłanianie,
  • zawierające kwas acetylosalicylowy,
  • leki przeciwbólowe zwane niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ), np. ibuprofen, indometacyna,
  • leki zwiększające wytwarzanie moczu, np. hydrochlorotiazyd,
  • kortykosteroidy, zwane sterydami, np. hydrokortyzon,
  • leki i suplementy diety zawierające wapń, żelazo i miedź, ponieważ zmniejszają wchłanianie cynku,
  • substancje chelatujące, np.penicylamina – lek stosowany w leczeniu m.in. zatrucia ołowiem lub miedzią.

W przypadku długotrwałego stosowania suplementów cynku w dużych dawkach mogą wystąpić objawy, takie jak biegunka, nudności, wymioty, osłabienie, bóle brzucha i bóle głowy. Dlatego przed rozpoczęciem suplementacji cynkiem zawsze należy przeczytać dołączoną do opakowania ulotkę i skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

 

Źródła:

  1. Ulotka leku ZINCAS® FORTE
  2. https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/zasady-zdrowego-zywienia/modny-mikroskladnik-cynk/

 

Podziel się: