Jaskra jest jedną z najpowszechniejszych chorób oczu, która doprowadzić może do trwałego uszkodzenia siatkówki, a w konsekwencji – do utraty wzroku. Według dostępnych informacji, na całym świecie dotkniętych nią jest ponad siedemdziesiąt milionów osób, w samej Polsce – około dwieście tysięcy. Trzy razy tyle rodaków znajduje się natomiast w tak zwanej „grupie ryzyka”, która w sposób szczególny musi dbać o wzrok, będąc w stałym kontakcie z okulistą. Warto więc sprawdzić, czym dokładnie jest jaskra, jakie są jej przyczyny, w jaki sposób można ją leczyć i jak jej zapobiegać.
Przyczyny jaskry
Za jedną z głównych przyczyn jaskry uznaje się zbyt wysokie ciśnienie wewnątrz gałki ocznej, ale pamiętać trzeba, że nie tylko to może wpłynąć na jej rozwój. Wymienia się bowiem także czynniki ryzyka, które – nieleczone – mogą wpłynąć na postępowanie choroby. Do wspomnianych czynników najczęściej zaliczane są inne dolegliwości, takie jak: migrena, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i miażdżyca. Ocenia się również, że jaskra może być dziedziczona genetycznie oraz – że może ona być konsekwencją innych zaburzeń widzenia, na przykład krótkowzroczności. Schorzenie to częściej sięga natomiast osoby wyjątkowo narażone na stres – zwłaszcza te, które ukończyły już czterdziesty rok życia.
Objawy jaskry
Pierwszym sygnałem, który powinien zwrócić naszą uwagę, jest pogorszenie wzroku. Towarzyszyć mogą mu inne zjawiska, między innymi: widzenie tzw. „aureoli” przy źródłach światła, zaczerwienienie oczu, światłowstręt, wymioty, ból oraz łzawienie oczu, ból głowy i brzucha, a także widzenie tunelowe, czyli ostre zawężenie pola widzenia.
Jaskra – leczenie i zapobieganie
Pojawieniu się jaskry można zapobiegać, dbając o zdrowy tryb życia, unikając nadmiernego stresu, spożywając produkty bogate w wartości odżywcze i – przede wszystkim – poddając się regularnym badaniom.
Wizyty u okulisty nie powinny odbywać się co kilka lat – kontrolne, profilaktyczne badania warto wykonywać regularnie, kilka razy w roku. Kiedy jaskra zostanie jednak rozpoznana, możliwe jest jej leczenie. Medycyna rozwinęła szeroki wachlarz badań, służących prawidłowemu zdiagnozowaniu choroby oraz weryfikowaniu jej postępu, a zaliczyć do nich należy: badanie dna oka, badanie pola widzenia, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, badanie kąta przesączania, tomografię optyczną oraz badanie nerwu wzrokowego i włókien nerwowych.
Leczenie jaskry następuje zaś wskutek obniżania ciśnienia wewnątrzgałkowego, a wariantów takiego postępowania jest kilka. Najczęściej stosuje się kurację lekami, jednak możliwe są również zabiegi chirurgiczne i laserowe.
Jak widać, jaskra to poważna dolegliwość, której nie można lekceważyć. O zdrowie oczu warto więc nieustannie dbać, rezygnując z ryzykownego trybu życia, zapewniając sobie odpowiedni relaks i nie zapominając o regularnych badaniach. Bądźmy ostrożni i odpowiedzialni – w końcu zdrowie oczu jest jedną z podstaw prawidłowego funkcjonowania.