Każdemu rodzicowi zależy na zdrowiu swoich pociech, jednak nie zawsze posiadamy wiedzę, która umożliwi rozpoznanie nieprawidłowości we wczesnym etapie rozwoju dzieci – tak, aby możliwa była szybka i skuteczna reakcja.
Bardzo często pierwsze symptomy zachorowań są wręcz niezauważalne – zwłaszcza w przypadku wzroku, który rozwija się stopniowo, a zmiany w jego obrębie nie są łatwe do wychwycenia od razu. Warto więc wiedzieć się, jak wyglądają etapy kształtowania się zmysłu widzenia, aby wiedzieć też, kiedy dzieje się z nim coś niewłaściwego.
Jak widzi małe dziecko?
Noworodki i niemowlęta widzą bardzo słabo, lecz nie powinno nas to martwić. Wręcz przeciwnie – dzięki temu, nie są one narażone na działania bardzo silnych bodźców wizualnych, takich jak ostre barwy i nadmiar ruchu w ich otoczeniu.
Niepokojący może wydawać nam się fakt, że gałki oczne małych dzieci są w ciągłym ruchu i „odrywają się” od ich właściwego położenia. Sytuacja ta jest typowa dla niemowląt, ponieważ ich mięśnie nie są jeszcze tak sprawne i silne – powinno to jednak ulec zmianie już w ciągu pierwszych dni życia dziecka.
Jeśli natomiast nie zauważymy poprawy – koniecznie skonsultujmy to z lekarzem.
Co sugeruje zaburzenia widzenia?
Odpowiedź na to pytanie jest trudna, ponieważ wszystko zależy od tego, na jakim etapie rozwoju jest dziecko.
W przypadku niemowląt do pierwszego miesiąca życia, niepokojące powinny być łzawiące, zaczerwienione oczy i wydzielina, pojawiająca się zamiast łez. Jeżeli dziecko do trzeciego miesiąca życia nie skupia jeszcze wzroku na twarzach najbliższych, nie reaguje na uśmiech, wykazuje sporą nadwrażliwość na światło, a jego oczy drgają lub są skupione na mocnych źródłach światła – również powinniśmy to skontrolować, udając się do specjalisty.
W przypadku starszych, kilkuletnich dzieci, zdecydowanie niepokojący będzie fakt, że przekręcają one głowę podczas czytania lub oglądania telewizji, układają ciało i głowę pod nienaturalnym kątem, sygnalizują ból głowy lub pieczenie oczu. Warto jednak pamiętać, że nie są to jedyne objawy i choć te wspomniane powyżej występują bardzo często, istnieje również szereg innych przypadków, które będą odbiegały od normy.
Jak zadbać o wzrok?
Jeżeli mowa o noworodkach i niemowlętach – zdecydowanie nie można narażać ich na działanie silnych bodźców świetlnych i ruchowych. Nie oglądajmy telewizji w ich towarzystwie, unikajmy jasnego, mocnego oświetlenia i nie dekorujmy ich pokoiku różnego rodzaju błyskotkami i migającymi elementami.
W przypadku starszych dzieci, konieczne jest zadbanie o to, aby przesadnie nie nadwyrężały wzroku, na przykład przez zbyt długie wpatrywanie się w ekrany lub monitory. Starszym pociechom możemy dostarczać także wartościowe suplementy, takie jak luteina na oczy dla dzieci. Pamiętajmy jednak, aby wybierane przez nas preparaty były w stu procentach zdrowe i naturalne.
Dobrym rozwiązaniem jest Klarin Junior, przeznaczony dla dzieci powyżej szóstego roku życia. Zawiera on wyciąg z czarnej jagody oraz liczne minerały i witaminy, dzięki czemu chroni oczy, wspomaga funkcjonowanie siatkówki i wspiera klarowność widzenia.
Jak widać, kontrolowanie prawidłowego rozwoju wzroku u dzieci jest niezwykle trudne, jednak wykazując odpowiednią czujność, z pewnością zauważymy niepokojące zmiany. Wtedy natomiast konieczna jest wizyta u lekarza-specjalisty. Mimo to, nawet jeśli oczy dziecka są zdrowe, zdecydowanie trzeba o nie dbać i dobrze je chronić.