Co poprawia pamięć, koncentrację?

Jednymi z najbardziej pożądanych na rynku preparatów są tabletki na pamięć i koncentrację. Potrzebują ich zarówno studenci, jak i seniorzy, osoby cierpiące na rozmaite choroby, jak i te cieszą się doskonałym zdrowiem. Każdemu zdarzają się chwile rozkojarzenia i kłopoty z pamięcią. Tymczasem w dzisiejszym świecie trudno poradzić sobie bez znakomitych zdolności poznawczych. Czy można skutecznie je wspomagać?

Dlaczego pamięć i koncentracja są tak ważne?

Umiejętności spostrzegania, koncentracji uwagi, zapamiętywania i logicznego myślenia pozwalają człowiekowi poznawać otaczający go świat i przetwarzać zdobywane informacje. Na ich podstawie zdolny jest racjonalnie kierować swoim życiem, kształcić się, rozwijać zawodowo, nawiązywać relacje z innymi ludźmi, przeżywać emocje, mieć marzenia, realizować plany.

Dzięki zdolności koncentracji można selekcjonować pochodzące z otoczenia bodźce, zachować czujność w sytuacjach zagrożenia, ale też oglądać telewizję czy czytać. Pamięć pozwala spojrzeć na bieżące zdarzenia w szerszym kontekście, wyciągać wnioski, przewidywać. Bez niej nie byłoby możliwe wykonywanie zwykłych codziennych czynności (od prowadzenia samochodu, po higienę osobistą), nie wspominając o nauce czy pracy.

Bez zdolności poznawczych człowieka niemożliwy byłby postęp cywilizacyjny. Jednocześnie właśnie on sprawia, że przed ludzką pamięcią i uwagą z roku na rok stają coraz większe wyzwania. Tempo współczesnego świata wiąże się z nieustannym przetwarzaniem ogromnych ilości informacji, postęp technologiczny zmusza do ciągłej nauki. Ludzie żyją coraz dłużej i chcą przy tym zachować samodzielność i sprawność umysłu.

Od czego zależy sprawna praca mózgu?

Nim sięgnie się po leki na pamięć i koncentrację, warto przenalizować swój tryb życia, a przede wszystkim nawyki żywieniowe. „Paliwem” dla mózgu są bowiem ściśle określone substancje odżywcze, sole mineralne, witaminy. Przy ich niedoborach, o które nietrudno w źle zbilansowanej diecie (np. ubogiej w warzywa i owoce, złożonej głównie z wysokoprzetworzonych produktów), kłopoty z pamięcią zdarzają się nie tylko po 50 roku życia, ale też u młodych osób.

Mózg może działać sprawnie, jeśli otrzymuje odpowiednie dawki glukozy – podstawowego dla ludzi źródła energii. Problemy z pamięcią czy koncentracją mogą zatem pojawić się u osób, które jedzą zbyt mało, nieregularnie. Oczywiście pracy umysłu nie posłuży zastrzyk cukrów prostych w postaci słodkiej przekąski. Organizm efektywniej czerpie glukozę z węglowodanów złożonych.

W diecie sprzyjającej pamięci i koncentracji nie może zabraknąć wartościowych źródeł białka i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Do prawidłowej pracy mózgu niezbędne są wszystkie witaminy i składniki mineralne, ale ze szczególnym uwzględnieniem witamin z grupy B i magnezu. Sprawność umysłu obniża szkodliwa aktywność wolnych rodników. Dlatego w jadłospisie warto uwzględnić źródła związków o właściwościach przeciwutleniających.

Kiedy zażywać preparaty na pamięć i koncentrację?

Wyżej wymienione substancje organizm jest w stanie czerpać z pełnowartościowej, dobrze zbilansowanej diety – bogatej warzywa, owoce, pełnoziarniste wyroby mączne, a także złożonej z takich produktów, jak chudy nabiał, tłuste ryby morskie, jaja, oleje roślinne, orzechy, zioła. Nie można zapominać także, że – tak jak wszystkie narządy – mózg potrzebuje wody. Trzeba pić ją regularnie, małymi porcjami.

Po tabletki na pamięć i koncentrację warto sięgnąć w przypadku niedoborów określonych składników. Dotyczy to osób na dietach eliminacyjnych albo cierpiących na przewlekłe schorzenia. Minerały i witaminy można suplementować także w okresie częstego występowania infekcji oraz przy wzmożonym wysiłku (fizycznym i intelektualnym). Decyzję o zażywaniu leków na pamięć i koncentrację trzeba skonsultować z lekarzem.

Witaminy na pamięć i koncentrację to przede wszystkim B1, B6, B12. Jeśli chodzi o minerały, warto szukać preparatów zawierających magnez, potas, wapń, fosfor, cynk i żelazo. W tabletkach na koncentrację i pamięć spodziewać się można też takich substancji, jak kwasy omega 3 i 6, lecytyna, luteolina, tauryna, kofeina.

Jak ćwiczyć pamięć i koncentrację?

Zdrowa dieta to nie wszystko! By zachować sprawność, umysł potrzebuje treningu. Istnieją różne sposoby jego stymulacji, których wybór uzależniony jest od indywidualnych potrzeb. Innej „gimnastyki” szarych komórek potrzebują artyści plastycy, a innej kontrolerzy lotu. W każdym przypadku jednak wysiłek poznawczy (np. rozwiązywanie łamigłówek, nauka języka) sprzyja powstawaniu nowych połączeń pomiędzy neuronami i aktywizacji różnych struktur mózgu.

Sprawności mózgu służy aktywność społeczna – współpraca, wymiana myśli, itd. Jednocześnie, by logicznie rozumować i utrzymywać koncentrację na wykonywanych czynnościach, trzeba unikać nadmiaru bodźców, w tym – nieustannej gotowości do wirtualnych kontaktów. Rzeka informacji szybko powoduje przeciążenia umysłu. Warto skupiać się zawsze tylko na jednej rzeczy.

Do przeciążenia mózgu prowadzi także zmęczenie. Dlatego niezawodnym lekiem na pamięć i koncentrację jest regularny sen i odpowiednia dawka relaksu. Szczególnie pomocny jest aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, który nie tylko znakomicie odpręża, podnosi nastrój, ale też poprawia odżywienie i dotlenienie wszystkich narządów (w tym – mózgu), dzięki czemu znacznie sprawniej pełnią swoje funkcje.

Podziel się:

Produkty