• Home
 • /
 • Artykuły
 • /
 • Codzienna pielęgnacja dłoni – kompleksowy przewodnik dla zdrowej skóry

Codzienna pielęgnacja dłoni – kompleksowy przewodnik dla zdrowej skóry

Dłonie to wizytówka każdego człowieka. Wiele mówią o zdrowiu oraz tym, czy człowiek dba o siebie w prawidłowy sposób. Podstawą zachowania skóry dłoni w dobrej kondycji jest jej odpowiednia i regularna pielęgnacja. W codziennym dbaniu o skórę dłoni należy uwzględniać takie działania jak jej oczyszczanie, nawilżanie, odżywianie, natłuszczanie i ochronę.

Skóra dłoni człowieka każdego dnia ma styczność z czynnikami zewnętrznymi, które negatywnie odbijają się na jej kondycji. Mowa o zanieczyszczeniach, patogenach, detergentach, alergenach, promieniowaniu UV, skrajnych temperaturach, a nawet o wodzie działającej na skórę wysuszająco. Wszystkie te czynniki mogą odbijać się negatywnie na skórze dłoni, przyczyniając się do jej przesuszania, wiotczenia, pierzchnięcia, utraty elastyczności, podrażnień, a nawet pękania i przedwczesnego starzenia. Aby temu zapobiegać, należy prawidłowo pielęgnować skórę dłoni, skupiając się na tym, by stosowane kosmetyki wpisywały się w jej potrzeby.

Co należy wiedzieć o codziennej pielęgnacji skóry dłoni? Nasz kompleksowy przewodnik pielęgnacyjny dla zdrowej skóry znajdziesz poniżej – zapraszamy!

Jak dbać o dłonie i dlaczego jest to tak ważne?

O skórę dłoni należy prawidłowo dbać. Regularna pielęgnacja jest ważna, by dłonie prezentowały się atrakcyjnie i młodo, a przy tym ich skóra pozostawała odporna na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych. Dłonie każdego dnia mają styczność z szeregiem drażniących substancji i innych czynników, które odbijają się niekorzystnie na ich kondycji. Mowa o promieniowaniu UV, zanieczyszczeniach i brudzie, skrajnych temperaturach, alergenach, wysuszającym działaniu wody i produktów do dezynfekcji, a także o drażniących detergentach zawartych w produktach czyszczących itd.

Budowa skóry dłoni jest nieco inna niż skóry pozostałych części ciała. Pod skórą znajduje się niewielka ilość tkanki tłuszczowej, zwłaszcza u osób szczupłych. Skóra dłoni jest ponadto cienka i delikatna, a także niemal pozbawiona gruczołów łojowych – niewielką ilość gruczołów łojowych znajdziemy jedynie na grzbiecie dłoni, a na wewnętrznej stronie dłoni nie znajdziemy ich wcale. Ma to swoje konsekwencje, gdyż na skórze nie powstaje warstwa lipidowa, która pełni normalnie funkcje ochronne. Skóra dłoni jest wrażliwa i podatna na podrażnienia, przez co szkodzą jej szczególnie czynniki zewnętrzne, z którymi ma styczność każdego dnia.

Łatwo o przesuszenie skóry dłoni oraz jej pierzchnięcie, poza tym jest to obszar ciała wyjątkowo podatny na reakcje alergiczne. Nietrudno też o urazy mechaniczne skóry dłoni, w tym otarcia, skaleczenia i nie tylko – w końcu każdego dnia wiele czynności wykonujemy właśnie za pośrednictwem rąk. Wszystko to sprawia, że o dłonie należy dbać ze szczególną troską każdego dnia, skupiając się na regularnym nawilżaniu skóry, jej odżywianiu i natłuszczaniu, a także na jej ochronie przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Pielęgnacja skóry dłoni jest też ważna z tego powodu, że ten obszar ciała szczególnie szybko się starzeje, a „zatrzymać czas” można jedynie, stosując dobrej jakości kosmetyki pielęgnacyjno-ochronne.

Codzienna pielęgnacja dłoni i paznokci – co powinna uwzględniać?

Zadbane dłonie to wizytówka każdego człowieka – bez względu na to, czy to dłonie kobiety, czy mężczyzny. Nie wystarczy tylko codzienne mycie rąk, by należycie zadbać o skórę. Mycie jest oczywiście ważne ze względów higienicznych – pozwala oczyścić skórę dłoni z zanieczyszczeń i patogenów. Czym myć ręce? Wybierając kosmetyki do mycia dłoni, warto stawiać na takie, które są bezzapachowe, hipoalergiczne i bazują na składnikach pochodzenia naturalnego, a przy tym mają pH neutralne dla skóry. Klasyczne mydła mogą bowiem wysuszać skórę dłoni lub uszkadzać jej naturalną warstwę lipidową, co nie pozostanie bez echa, jeśli chodzi o jej kondycję. Sam kosmetyk myjący nie zadziała jednak pielęgnacyjnie na skórę dłoni, zatem nie można zapominać o potrzebie stosowania dobrej jakości produktów, które pozwolą zadbać o jej odpowiednie nawilżenie, a także jędrność i elastyczność, a oprócz tego dobre odżywienie i ochronę.

Jak pielęgnować skórę rąk?

Aby na jak najdłużej zachować perfekcyjny wygląd każdej (zewnętrznej i wewnętrznej) części dłoni, należy zabezpieczać ręce przed przesuszeniem, gdyż skóra dłoni jest szczególnie podatna na utratę wody. Dobrej jakości kosmetyk o właściwościach nawilżających to najlepszy przyjaciel skóry dłoni. Wysuszająco działa na nią bowiem codziennie wiele czynników, w tym np. kontakt z wodą i detergentami. Poza tym wysuszają ją również czynniki atmosferyczne, w tym promieniowanie UV, mróz czy wiatr. Promieniowanie UV może też powodować, że pojawiają się plamy na dłoniach. Od wewnątrz skóra może się natomiast mocno przesuszać od czynników atmosferycznych i detergentów, a znów suche dłonie od wewnątrz są bardzo podatne na podrażnienia i bolesne pękanie.

By dobrze nawilżyć dłonie, warto stosować kosmetyki ze stabilną pochodną mocznika. Jest to substancja czynna, która w niższych stężeniach działa na skórę nawilżająco i zmiękczająco. Nawilżająco na skórę działa również kwas hialuronowy, dlatego dobrze, by i ten składnik znajdował się w kosmetykach do pielęgnacji dłoni.

Samo nawilżenie skóry dłoni to oczywiście jeszcze nie wszystko, o co powinniśmy dbać każdego dnia. Skórę dłoni trzeba również odżywiać, stawiając na kosmetyki z witaminami, minerałami i ważnymi składnikami odżywczymi. Dodatkowo skórę należy natłuszczać, tworząc na jej powierzchni barierę ochronną, która będzie m.in. zabezpieczać naskórek przed nadmierną utratą wody oraz niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. W kosmetykach do codziennej pielęgnacji skóry dłoni warto szukać również takich składników jak:

 • witamina A, witamina C, witamina E czy witaminy z grupy B,
 • minerały ważne dla kondycji skóry,
 • ekstrakty roślinne zawierające cenne przeciwutleniacze,
 • pantenol i alantoina, które działają na skórę kojąco, przyspieszając jej regenerację,
 • aloes, który działa łagodząco i regenerująco,
 • gliceryna i wazelina o właściwościach ochronnych,
 • oleje i masła roślinne, które działają na skórę odżywczo i ochronnie,
 • retinol, który na dłonie działa przeciwstarzeniowo i przeciwprzebarwieniowo.

W kosmetykach do codziennej pielęgnacji skóry głowy dobrze unikać składników takich jak parabeny czy silikony, a także składników takich jak sztuczne dodatki zapachowe czy sztuczne barwniki. Im bardziej naturalny skład kosmetyku i im mniej zbędnych dodatków chemicznych w jego formule, tym lepiej dla kondycji skóry dłoni.

Jak chronić dłonie przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych?

Aby Twoja pielęgnacja dłoni była skuteczna, nie zapominaj o konieczności zabezpieczenia skóry przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Zacznijmy od podstaw, czyli od mycia rąk. Ręce myj jedynie w letniej wodzie, unikając zbyt zimnej czy gorącej wody, która działa niekorzystnie na skórę. Gdy jest to możliwe, wkładaj rękawiczki, które ograniczą kontakt skóry dłoni z czynnikami drażniącymi – mowa o wkładaniu gumowych rękawiczek do sprzątania czy mycia naczyń, a także o wkładaniu ciepłych rękawiczek w zimie, by chronić skórę przed mrozem. W zimie dodatkowo postaw na kosmetyki o formule natłuszczającej, które pomogą chronić skórę przed mrozem i zimnym wiatrem. Nie zapominaj również o stosowaniu kremów z filtrem przeciwsłonecznym – promieniowanie UV odpowiada za podrażnienia skóry i jej fotostarzenie, rzutując nie tylko na wygląd skóry twarzy, ale też i dłoni.

Jeśli natomiast czynniki zewnętrzne sprawią, że kondycja skóry Twoich dłoni będzie pozostawiać wiele do życzenia, a dłonie staną się przesuszone, szorstkie, zrogowaciałe i pękające, postaw na kosmetyki o intensywniejszym działaniu. Dobrą opcją w tym przypadku będzie krem z mocznikiem 30%, który intensywnie nawilży skórę i wygładzi zrogowaciały naskórek, jednocześnie zapewniając mu ochronę przed utratą wody i bolesnym pękaniem.

Jak dbać o dłonie każdego dnia?

Codzienna pielęgnacja dłoni pozwoli ochronić ich skórę przed problemami takimi jak podrażnienia, zaczerwienienie, przebarwienia czy przesuszanie się i bolesne pękanie. Może również opóźnić procesy starzenia skóry dłoni, sprawiając, że będzie się ona atrakcyjnie prezentować przez długi czas. Podstawą w tym przypadku jest oczywiście systematyczność pielęgnacji i dobór odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych. Nie można przy tym zapominać, że ważna jest nie tylko pielęgnacja skóry dłoni, ale też pielęgnacja paznokci u rąk, gdyż zadbane i czyste paznokcie to także istotny element wizerunkowy każdego człowieka.

Niektórzy myślą, że nałożenie kremu do rąk raz dziennie jest wystarczające, jeśli chodzi o codzienną pielęgnację – nic bardziej mylnego. Dobry krem do rąk należy mieć zawsze przy sobie, by w każdym momencie mieć szansę po niego sięgnąć, gdy poczuje się taką potrzebę. Szczególnie polecane jest nakładanie kremu na dłonie po ich każdym umyciu, by odpowiednio nawilżyć, ukoić, odżywić i zregenerować skórę. Nakładaj kosmetyk również w momencie, gdy poczujesz dyskomfort związany z podrażnieniem, ściągnięciem czy pierzchnięciem skóry, nie zapominając też o konieczności ochrony skóry dłoni przed promieniowaniem UV, mrozem czy wiatrem. Codziennie na wieczór możesz natomiast dodatkowo nałożyć grubszą warstwę kremu do rąk na skórę, co pozwoli intensywniej zadbać o nią po całym dniu, przywracając jej nawilżenie i wspomagając jej regenerację.

Intensywna pielęgnacja dłoni i paznokci – te zabiegi wykonuj regularnie

Codzienna pielęgnacja skóry dłoni jest bardzo ważna, by zachować je w zdrowiu i dobrej kondycji. Codzienne działania pielęgnacyjne warto jednak dodatkowo uzupełnić, stawiając na regularne, bardziej intensywne zabiegi pielęgnacyjne. Wykonuje się je nieco rzadziej, jednak są równie istotne dla skóry, co codzienna pielęgnacja. Poświęcając skórze co pewien czas trochę więcej uwagi, można zadbać o nią intensywnie, sprawiając, że będzie się prezentować jeszcze lepiej oraz dłużej zachowa młodość.

Na intensywną pielęgnację dłoni możesz oczywiście udać się do kosmetyczki, ale dobrej jakości zabiegi pielęgnacyjne na dłonie można też z powodzeniem wykonać w warunkach domowych. Jak dbać o dłonie, by wyglądały zdrowo, młodo i stały się naszym ważnym elementem wizerunkowym? Regularnie warto wykonywać chociażby peeling skóry dłoni, który pozwoli dobrze oczyścić skórę i pozbyć się martwego naskórka. Systematycznie wykonywany peeling pobudza również krążenie, dzięki czemu skóra staje się odżywiona i lepiej przygotowana, by chłonąć składniki aktywne zawarte w kosmetykach pielęgnacyjnych. Intensywna domowa pielęgnacja dłoni i paznokci powinna obejmować również stosowanie masek i serów do rąk, które posiadają skoncentrowane składniki aktywne.

Pielęgnacja dłoni? Nie zapominaj o podstawach!

Dobre kosmetyki do pielęgnacji skóry dłoni i ich regularne stosowanie są niezwykle ważne dla zachowania skóry w idealnej kondycji. To jednak nie wszystko. By mieć zdrową i atrakcyjnie prezentującą się skórę (również na dłoniach), nie możemy zapominać o podstawach. Na kondycję skóry wpływa nasza dieta oraz nawodnienie organizmu – nie zapominajmy o tym, gdyż nawet najlepszy krem do rąk na niewiele się zda, jeśli nie zadbamy o odżywienie skóry od wewnątrz. Dieta osoby dbającej o skórę powinna być zróżnicowana i przemyślana, by dostarczać do organizmu składniki odżywcze, witaminy i minerały w odpowiednich proporcjach. Jeśli Twoja dieta nie pokrywa zapotrzebowania organizmu, rozważ dodatkową suplementację, która wesprze skórę „od wewnątrz”, dostarczając jej ważnych dla jej kondycji składników. Nie bez znaczenia jest również to, ile płynów dziennie wypija człowiek. Prawidłowe nawodnienie organizmu to podstawa, by skóra była jędrna i elastyczna, dlatego nie można tej kwestii lekceważyć.

Bibliografia:

Przeczytaj również

Podziel się:

Produkty