Jak zadbać o zdrowie psychiczne

Zdrowie psychiczne jest nierozerwalnie związane z naszym ogólnym dobrostanem i jakością życia. To stan równowagi emocjonalnej, umysłowej i społecznej, który umożliwia nam radzenie sobie z codziennymi wyzwaniami, stresami oraz relacjami. W dzisiejszym szybkim tempie życia troszczenie się o zdrowie psychiczne jest równie ważne, jak dbanie o zdrowie fizyczne.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zdrowie psychiczne to dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka, a także zdolność do rozwoju i samorealizacji.

Dlaczego zdrowie psychiczne jest istotne?

Stan naszego zdrowia psychicznego wpływa na:

  • zdolność podejmowania decyzji
  • koncentrację
  • budowanie relacji
  • radzenie sobie ze stresem osiąganie celów życiowych.

Kiedy jesteśmy w dobrym stanie psychicznym, jesteśmy bardziej elastyczni wobec zmian, potrafimy lepiej radzić sobie z trudnościami i cieszyć się małymi przyjemnościami dnia codziennego.

Jak dbać o zdrowie psychiczne?

Zadbaj o zdrową dietę

Zdrowa, zbilansowana dieta to podstawa, jeśli chodzi o poprawę zdrowia, również tego psychicznego. Prawidłowe nawyki żywieniowe dodadzą więcej energii do zmagania się z codziennymi wyzwaniami. Jeśli nie masz pewności, co powinieneś jeść, porozmawiaj z dietetykiem lub poszukaj inspiracji na zdrowe posiłki w internecie. Każdy dzień zaczynaj od śniadania, które doda Ci energii od samego rana.

Dowiedz się, jak komponować zdrowe śniadania ➡️ Zdrowe śniadanie — co powinno zawierać?

Upewnij się również, że pijesz wystarczającą ilość wody. Odwodnienie może być jedną z przyczyn złego stanu zdrowia psychicznego.

Rozmawiaj z bliskimi 

Pielęgnuj relacje z bliskimi, przy których możesz być sobą. Dziel się z nimi dobrymi i gorszymi momentami. Dzięki takim relacjom nabieramy pewności siebie, nie jesteśmy sami ze swoimi problemami. Postaraj się skontaktować z przyjaciółmi i członkami rodziny, gdy czujesz się przygnębiony. Kontakty towarzyskie i poczucie, że należysz do grupy, sprawią, że poczujesz się lepiej i ogólnie poprawisz swoje zdrowie psychiczne. Będziesz mógł również porozmawiać z nimi o swoich zmaganiach.

Ćwicz regularnie

Wybierz aktywność, którą lubisz. Możesz zacząć od spacerów po okolicy lub jazdy na rowerze. Nie bój się zacząć powoli, wystarczy już 30 minut dziennie. Ważne, żeby ruszać się regularnie, to dobre dla ogólnego zdrowia. Kiedy ćwiczysz, twoje ciało uwalnia endorfiny. Poprawiasz również krążenie krwi w mózgu. Warto ćwiczyć dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

Śpij wystarczająco długo

Sen ma ogromny wpływ na zdrowie psychiczne. Jeśli nie śpisz wystarczająco długo, szybko poczujesz się zmęczony i niespokojny. Bezsenność może również prowadzić do problemów ze zdrowiem fizycznym.

Istnieje kilka sposobów na poprawę snu. Najpierw upewnij się, że higiena snu jest pod kontrolą. Oznacza to, że powinieneś unikać spędzania całego dnia w łóżku, kłaść się spać i wstawać o wyznaczonych porach i nie używać elektroniki przed snem.

Unikaj używek

Wiele osób używa alkoholu i innych używek, aby poradzić sobie ze swoimi problemami ze zdrowiem psychicznym, ale jest to zły pomysł na dłuższą metę. O ile okazjonalne wypicie lampki dobrego wina, czy też spożywanie kawy w racjonalnych ilościach nie musi być niczym złym, o tyle uzależnienia od alkoholu, czy też papierosów mogą zrujnować zdrowie fizyczne i psychiczne.

Spędzaj czas na świeżym powietrzu

Badania sugerują, że osoby, które spędzają odpowiedni czas na świeżym powietrzu, mają lepsze wspomnienia, obniżają ryzyko poważnych zaburzeń psychicznych, mają mniejszy niepokój i stres, są bardziej uważni. Przeciętny człowiek spędza zbyt dużo czasu zamknięty w środku. Jest to wynikiem naszej kultury pracy i ogólnego trendu w kierunku urbanizacji. W efekcie coraz więcej osób doświadcza depresji i lęku.

Kiedy wychodzisz na zewnątrz, również ćwiczysz, nawet jeśli to chód wolnym krokiem. Spacer po parku przyrody to stymulujące ćwiczenie. Wyjście na zewnątrz w naturalnym świetle, słuchanie odgłosów natury, a nawet dotykanie drzew i chodzenie boso po trawie poprawi Twój nastrój.

Dobre zdrowie psychiczne i samopoczucie fizyczne możliwe jest tylko, gdy utrzymujemy w organizmie właściwy poziom witamin i minerałów. Jednym z najważniejszych pierwiastków dla zdrowia psychicznego jest magnez.

  • Jest istotny dla pracy mięśnia sercowego
  • Wspomaga rozwój i mineralizację kości.
  • Przyczynia się do syntezy niektórych hormonów
  • Przeciwdziała stanom zapalnym, niedotlenieniu, uczuleniom i stresowi.

W przypadku niedoboru magnezu może dojść do osłabienia odporności oraz zaburzeń pracy serca i układu krążenia. Niedobór magnezu może też skutkować zaburzeniami pracy układu nerwowego i wystąpieniem innych nieprawidłowości w działaniu organizmu. Poziom magnezu ma ogromny wpływ na sprawność intelektualną oraz umiejętność koncentracji. Niedobór magnezu może prowadzić do uczucia zmęczenia, drażliwości, a nawet depresji i lęku.

Warto więc zwracać uwagę na to, czy nasza dieta dostarcza wystarczającą ilość magnezu. Odpowiednia suplementacja lub włączenie do jadłospisu pokarmów bogatych w magnez, takich jak orzechy, nasiona, szpinak czy awokado, może pomóc w utrzymaniu równowagi psychicznej.

ASMAG® FORTE - Uzupełnia niedobory magnezu

Lek Asmag® Forte w postaci tabletek to preparat z magnezem, który jest przeznaczony dla dorosłych pacjentów. Wskazaniem do stosowania tego leku jest niedobór magnezu.

Podsumowując, zdrowie psychiczne jest kluczowym elementem naszego dobrostanu ogólnego. W dzisiejszym świecie pełnym wyzwań, warto poświęcić czas na pielęgnowanie swoich emocji i umysłu. Pamiętajmy również o roli magnezu w utrzymaniu równowagi emocjonalnej. Zadbajmy o siebie holistycznie, dbając zarówno o zdrowie fizyczne, jak i psychiczne, by cieszyć się pełnią życia

Więcej o ASMAG® FORTE

Podziel się:

Produkty