Rola cynku w organizmie człowieka

Cynk jest mikroelementem koniecznym do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jest składową ponad 300 enzymów i bierze udział w metabolizmie białek, tłuszczy i węglowodanów. Jego niedobór może zaburzać lub znacząco spowalnia liczne procesy zachodzące w organizmie. Cynk jest odpowiedzialny za regenerację i dobry stan naszej skóry, włosów i paznokci, reguluje pracę układu krążenia, jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organów wewnętrznych (między innymi trzustki).

Dodatkowo cynk odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, w szczególności naszych zmysłów – wzorku, węchu, smaku. Ten mikroelement uczestniczy też w spermatogenezie i jest istotny przy owulacji. Wreszcie – cynk bierze udział w prawidłowej odpowiedzi immunologicznej organizmu przy kontakcie z patogenem. Ma więc bezpośredni wpływ na naszą odporność.

Podziel się:

Produkty

Strona Farmapol.pl korzysta z niezbędnych plików cookie w celu realizacji usług oraz cookie analitycznych i marketingowych, które są zapisywane wyłącznie po udzieleniu zgody.