Suplement diety a lek – różnice

Suplementy diety są przeznaczone do uzupełnienia diety o składniki odżywcze, które mogą być niedoborowe lub trudne do uzyskania w wystarczających ilościach z codziennej diety. Suplementy diety mogą zawierać witaminy, minerały, aminokwasy, zioła i inne substancje, ale nie są przeznaczone do leczenia lub zapobiegania chorobom.

Suplementy diety są zwykle stosowane w celu:

  1. Uzupełnienia diety w składniki odżywcze, które nie są spożywane w wystarczającej ilości w codziennej diecie.
  2. Wspomagania funkcjonowania organizmu, w tym układu odpornościowego, układu nerwowego, układu krążenia, układu trawiennego i innych.
  3. Zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób, takich jak choroby serca, osteoporoza, choroby autoimmunologiczne itp.

Warto jednak pamiętać, że suplementy diety nie zastępują zdrowej i zróżnicowanej diety oraz nie mogą być stosowane jako jedyne źródło składników odżywczych.

Leki natomiast są przeznaczone do leczenia, łagodzenia objawów lub zapobiegania chorobom. Leki muszą przejść surowe badania kliniczne, aby udowodnić swoją skuteczność i bezpieczeństwo przed dopuszczeniem do sprzedaży. Leki mogą być dostępne wyłącznie na receptę lekarską lub w wolnej sprzedaży, ale w każdym przypadku mają one specyficzne zastosowanie i są regulowane przez organy zdrowia publicznego.

Prawo rozróżnia leki od suplementów diet

Leki są zdefiniowane w ustawie Prawo farmaceutyczne i z tej definicji wynika m.in., że mają właściwości zapobiegania lub leczenia chorób. Jest też w niej mowa o możliwości poprawienia czy modyfikacji funkcji fizjologicznych.

Z kolei definicja suplementów diety została sformułowana w ustawie o bezpieczeństwie żywności i żywienia, zwanej prawem żywnościowym. Według niej suplementy diety to jedna z grup żywności — produkty, które zawierają skoncentrowane ilości witamin lub składników mineralnych, lub innych substancji, które wykazują efekt odżywczy lub inny fizjologiczny.

Składniki leków i suplementów diety

Składniki stosowane w suplementach diety i lekach to witaminy, składniki mineralne, oraz składniki roślinne, np. czosnek, miłorząb japoński, żeń-szeń, ostropest itp.

Ważny jest składnik zastosowany w produkcie, jego właściwości wykazane na podstawie wiedzę naukową oraz jego dawka. Zazwyczaj (ale nie zawsze) w produktach leczniczych dawki składników są wyższe niż w suplementach diety.

W lekach dawka składników aktywnych wykazuje działanie farmakologiczne, terapeutyczne, natomiast w suplementach diety dawki składników mają charakter żywieniowy.

Podsumowując, suplementy diety są przeznaczone do uzupełniania diety, a leki do leczenia lub zapobiegania chorobom.

ZINCAS® FORTE - lek OTC

(Ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia z 25 sierpnia 2006 r. ze zmianami)

(Ustawa Prawo Farmaceutyczne)

https://www.gov.pl/web/psse-wabrzezno/suplementy-diety-czy-lekiPodziel się:

Produkty