Okulary przeciwsłoneczne to nieodłączny element lata i pięknej, słonecznej pogody. Niestety właśnie przez to skojarzenie bardzo często zapominamy o tym, że powinniśmy nosić je też w pozostałe części roku, także jesienią i zimą. Również wtedy nasz wzrok jest narażony na szkodliwe działanie promieni słonecznych. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, dlaczego należy nosić okulary przeciwsłoneczne także zimą.
Nie chowaj okularów do szuflady
Wraz z końcem lata, oprócz pożegnania się z letnimi sukienkami i krótkimi spodenkami, głęboko do szuflady chowamy także okulary przeciwsłoneczne. Niestety popełniamy poważny błąd.
Choć noszenie okularów przeciwsłonecznych w styczniu wydaje nam się nienaturalne, to jest to rozwiązanie zdecydowanie bardziej bezpieczne dla naszych oczu. Nasz wzrok powinniśmy chronić przed promieniowaniem słonecznym przez cały rok, bo nawet jeśli temperatura za oknem spada poniżej zera, jest ono takie samo przez cały rok.
Szkodliwe słońce zimą
Choć trudno w to uwierzyć, to właśnie zimą słońce może wyrządzić naszym oczom równie dużą, a może nawet większą krzywdę. Pamiętajmy, że oprócz samego widzialnego dla naszych oczu promieniowania, do naszych oczu dociera także to, któreodbija się w słoneczny dzień od śniegu. Właśnie przez odbijanie promieni, w słoneczny dzień tak trudno patrzeć nam bezpośrednio na biały puch.
Ponadto zimą promienie słoneczne padają pod innym – dużo niższym kątem niż latem, dlatego są dla naszego wzroku nie tylko bardziej szkodliwe, ale także bardziej oślepiające.
Dlaczego promienie słoneczne zimą są tak szkodliwe dla naszych oczu?
Okulary przeciwsłoneczne chronią nie tylko naszą rogówkę, spojówkę i powieki przed niekorzystnym wpływem promieniowania UV. Zabezpieczają także wewnętrzne warstwy oka – siatkówkę i soczewkę.
Brak zabezpieczenia przed słońcem w postaci okularów przeciwsłonecznych może mieć bardzo przykre konsekwencje dla naszych oczu.
Oprócz ostrego zapalenia spojówek czy rogówki może dojść także do poważnych uszkodzeń wzroku w przyszłości, w tym nawet do nowotworu wewnątrzgałkowego, czy czerniaka. Promienie słoneczne mogą także doprowadzić do oparzenia plamki żółtej, której konsekwencją w przyszłości może być nawet utrata wzroku.
Nawet jeśli mimo chodzenia w słoneczny, zimowy dzień bez okularów przeciwsłonecznych nie odczuwamy żadnego dyskomfortu, nie oznacza to, że nasz wzrok w przyszłości na tym nie ucierpi.
Jakie okulary wybrać na zimę?
W czasie zimowych miesięcy najlepiej sprawdzą się okulary przeciwsłoneczne ze szkłami polaryzacyjnymi, które rozpraszają światło na soczewce i dzięki temu skutecznie chronią wzrok przed ewentualnymi uszkodzeniami.
Jeżeli chodzi o kolor szkieł w okularach przeciwsłonecznych, najlepiej zdecydować się na te w najciemniejszych kolorach: czarnym, granacie lub brązie.