Nikogo nie trzeba chyba przekonywać o tym, jak ważny dla każdego z nas jest narząd wzroku. Oczy to jedne z najdelikatniejszych i zarazem najbardziej skomplikowanych narządów naszego ciała. Na co dzień pewnie nie zastanawiamy się, jak bardzo ważna dla naszego zdrowia jest higiena tych okolic, a także tryb życia i odpowiednia dieta.
Wśród występujących zaburzeń prawidłowego funkcjonowania oczu, wspomnieć należy również o stresie oksydacyjnym.
Czym jest stres oksydacyjny?
Stres oksydacyjny nazywamy inaczej obciążeniem tlenowym. Jest to niebezpieczny dla organizmu stan, który może doprowadzić do wielu groźnych chorób, nawet nowotworowych. Szczególnie są na niego narażone te osoby, które żyją w ciągłym stresie, napięciu nerwowym czy też źle się odżywiają.
Stres oksydacyjny jest procesem, który powoduje uszkodzenie tkanek. Wywołują go bardzo małe, wysoce reaktywne cząsteczki, tzw. „wolne rodniki tlenowe”. Ich cechą charakterystyczną jest szybkie łączenie się z tkankami występującymi w naszym organizmie, co powoduje uszkodzenie komórek.
Taki „wylew” wolnych rodników do mikrokrążenia w oczach grozi uszkodzeniem delikatnych włosowatych naczyń. Wolne rodniki wywołują stan zapalny co uszkadza ich strukturę, powoduje nieszczelność i wysięki osocza krwi.
Ponadto, wolne rodniki grożą również zatorem, zakrzepem, skurczem naczyń siatkówki.
Ryzyko wystąpienia stresu oksydacyjnego wrasta wraz z wiekiem, gdy to osłabieniu ulegają mechanizmy obronne. Stres oksydacyjny to stan, w którym dochodzi do zaburzenia równowagi między wolnymi rodnikami (tzw. utleniacze), a antyoksydantami (tzw. przeciwutleniaczami) w organizmie.
Co ważne, powstawanie wolnych rodników jest w każdym organizmie zupełnie naturalne, ponieważ ma to miejsce podczas przetwarzania tlenu na energię. Efektem ubocznym jest natomiast powstanie atomów, które niszczą inne cząsteczki. Działaniu wolnych rodników zapobiegają antyoksydanty, które oddają wolnym rodnikom swoje elektrony. Kiedy dochodzi do sytuacji nierównowagi pomiędzy wolnymi rodnikami a antyoksydantami, a więc do stresu oksydacyjnego?
Na skutek m.in. ciągłego stresu, palenia papierosów, niezdrowej diety obfitującej w produkty wysoko przetworzone, picia alkoholu czy też ekspozycji na działanie promieni słonecznych.
Skutki nadmiaru wolnych rodników
Efekty stresu oksydacyjnego można zobaczyć głównie na skórze, ponieważ wolne rodniki niszczą jej DNA i utleniają kolagen, co powoduje szybsze starzenie się. Widać więc zmarszczki, zmniejszenie jędrności skóry, która jest szara i wygląda na zmęczoną.
W przypadkach najbardziej skrajnych, może dość do mutacji DNA komórek, co prowadzi do powstania nowotworu i miażdżycy lub chorób układu krwionośnego.
W wyniku niewłaściwej diety i prowadzonego stylu życia, pewne wady w funkcjonowaniu narządu wzroku mogą wystąpić już o wiele wcześniej, nawet w bardzo młodym wieku, gdy to zagrożone są delikatne naczynia włosowate w oczach.
Co jeść, aby zapobiec skutkom stresu oksydacyjnego?
Odpowiednie żywienie jest bardzo ważne dla zdrowia naszych oczu. Powinniśmy więc pamiętać o tym, aby dieta była bogata w warzywa (szczególnie szpinak, brokułyczy kukurydzę), owoce oraz ryby. Z pewnością aktywność fizyczna i zmiana sposobu odżywiania, mogą opóźnić niekorzystne procesy.
Nawet niewielkie niedobory witamin mogą prowadzić do takich zaburzeń, jak kurza ślepota czy choroby plamki żółtej.
Dla zdrowia Twoich oczu, ważne są:
- beta-karoten
- witamina A, E, C
- cynk, selen, mangan
- luteina
- zeaksantyna
- kwasy tłuszczowe Omega-3
- glutation
- resweratrol