Co pić podczas upałów?

Wysokie temperatury i upał mogą być wyzwaniem dla naszego zdrowia. Nawodnienie jest kluczowym elementem dbania o nasze zdrowie, a latem szczególnie powinniśmy pilnować ilości wypijanej wody, ponieważ podczas upalnych dni zwiększa się ryzyko odwodnienia.

Nawodnienie, klucz do zdrowia podczas upałów

Woda pełni wiele istotnych funkcji w organizmie człowieka, dlatego utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia jest niezwykle istotne dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Mówi się, że woda „jest życiem” i nie ma w tym zdaniu przesady. Każda komórka budująca żywy organizm potrzebuje wody do swojego istnienia. Woda jest najlepszym środowiskiem dla przebiegu wszystkich reakcji chemicznych zachodzących w organizmie.

Organizm potrzebuje odpowiedniej ilości płynów przez cały rok. Dbanie o prawidłowe nawodnienie to zdrowy nawyk, którego można się nauczyć, a organizm podziękuje nam za to doskonałym samopoczuciem.

Właściwe nawodnienie organizmu w okresie letnim powinno być naszym priorytetem. Nie możemy dopuścić do odwodnienia – stanu, w efekcie którego dochodzi do niedoboru wody w organizmie. 

  • Już nawet niewielkie odwodnienie (rzędu ok. 1%) może spowodować pogorszenie się funkcjonowania naszego organizmu. Pojawia się osłabienie, brak chęci do wysiłku umysłowego, a niekiedy zmniejszenie apetytu i rozdrażnienie
  • Gdy odwodnienie sięga wartości 4%, zmniejszonej wydolności fizycznej towarzyszą coraz większe zaburzenia koncentracji, wzrost temperatury ciała oraz zmiany ciśnienia tętniczego krwi
  • Jeśli deficyt płynów będzie się dalej pogłębiać i przekroczy wartość 8% – może dojść nawet do zgonu.

Jak oszacować zapotrzebowanie na wodę?

Najprościej zastosować przelicznik 30 ml na każdy kilogram masy ciała.*

*Warto przy tym pamiętać, że to tylko modelowe wyliczenia, bo każdy organizm ma nieco inne potrzeby i uwarunkowania. Zdrowa, dorosła osoba powinna wypijać ok. 30 ml na każdy kilogram masy ciała. Jednak zapotrzebowanie zależne jest jeszcze od:

  • płci;
  • wieku;
  • temperatury otoczenia;
  • aktywności fizycznej;
  • wilgotności powietrza;
  • kondycji organizmu oraz stanów chorobowych.

Co pić podczas upałów?

Pij przede wszystkim wodę

Podstawowy napój na lato i nie tylko. Wybierz tą, którą lubisz najbardziej. Jeśli picie samej wody przychodzi Ci ciężko – możesz dodać, do dzbanka z wodą, plastry cytryny, pomarańczy lub limonki, świeże truskawki lub borówki. Dodaj też listki świeżej mięty, inne zioła czy odrobinę miodu. 🍓🍋🍊🍯

Dodaj świeże owoce oraz zioła zostaw wszystko na kilka godzin, aby smaki przeszły cały napój. Przed podaniem możesz dodać jeszcze kilka kostek lodu i orzeźwiający napój gotowy.

Świeżo wyciskany sok

Świeży i pyszny sok z owoców sezonowych,  uzupełni organizm w substancje mineralne, a zwłaszcza potas. To szczególnie ważne w kontekście równowagi sodowo-potasowej, jak i ogólnej równowagi elektrolitycznej w organizmie człowieka. Świeży sok z owoców sezonowych to szybka dawka energii i orzeźwienia w gorące dni.

Sok pomidorowy

Pomidory są źródłem likopenu, który dobroczynnie działa na organizm właśnie podczas upałów. Do soku możemy dodać papryczkę chilli. Zawarta w nich kapsaicyna działa na ten sam receptor na języku, co gorące potrawy — w rezultacie wyzwalając wewnętrzny mechanizm chłodzący.

Izotoniki

To napoje z elektrolitami, które nawadniają mocniej niż zwykła woda. Taki napój sprawdzi się po intensywnym wysiłku, po wymiotach, po wypiciu zbyt dużej ilości alkoholu i przy mega upałach. ☀️

Przepis na domowy izotonik

Czy kawa odwadnia? Czy herbata odwadnia?

Kawa ani herbata nie odwadniają i nie przyczyniają się do istotnego „wypłukiwania” składników mineralnych, w tym magnezu. Dla osób, które jednak piją duże ilości kawy i herbaty, zaleca się, by na każdą filiżankę tych naparów wypijały dodatkowo szklankę wody. A co oznacza „duża ilość” w przypadku kawy i herbaty? Każdą powyżej 3-4 filiżanek dziennie.

Podziel się:

Produkty

Strona Farmapol.pl korzysta z niezbędnych plików cookie w celu realizacji usług oraz cookie analitycznych i marketingowych, które są zapisywane wyłącznie po udzieleniu zgody.