Niezależnie od wieku i wykonywanej pracy każdego dnia nasze oczy narażone są na wiele negatywnych czynników. W czasach swobodnego dostępu do urządzeń elektronicznych wydaje się, że to największy wróg dla oczu, ale niejedyny.
Co szkodzi Twoim oczom?
Do strefy ryzyka można zaliczyć również zanieczyszczenia środowiskai promieniowanie UV. Bagatelizowanie tego problemu może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Jak dowodzą badania może to być nawet astenostopia czyli nic innego, jak osłabienie siły wzroku. Czy warto ryzykować?
Pracę przed komputerem wykonuje coraz więcej osób, ponieważ postęp technologiczny zrewolucjonizował stare metody obsługi między innymi w sklepie, czy w pracach księgowych Coraz więcej ludzi boryka się więc z problemami ze wzrokiem. Jak każda dolegliwość, również i zmęczone oczy dają o sobie znać poprzez szereg objawów.
Większość osób bagatelizuje problem, sądząc że zmęczone oczy to coś normalnego nie zdając sobie sprawy, że taka sytuacja, a w konsekwencji osłabiony wzrok skutkuje występowaniem podobnych problemów, jak w przypadku niedoboru witamin lub innych, istotnych dla prawidłowego rozwoju składników odżywczych.
W artykule przyjrzeliśmy się najczęściej pojawiającym się objawom zmęczenia oczu, które pozwolą na szybką reakcję i wdrożenie czynności zapobiegawczych.
Na co zwrócić uwagę przy zmęczonych oczach?
Zmęczenie oczu może doskwierać nam niezależnie od pory dnia, pory roku i warunków atmosferycznych. Do najczęściej występujących objawów można zaliczyć:
- uczucie zamglonego i niewyraźnego widzenia
- zaczerwienienie spojówek
- pieczenie oczu
- nieprzyjemną wrażliwość na światło
- wrażenie zanieczyszczeń pod powieką, szczególnie po mrugnięciu
- chwilowe dwojenie się obrazu, co następuje po zmęczeniu mięśni zewnętrznych oczu
Szczególnie niebezpieczne jest, kiedy objawy nasilają się i występują niemalże przez cały czas. Ponadto, bardzo często przedstawione problemy mogą doskwierać także w sytuacji, kiedy pacjent nie nosi okularów pomimo wyraźnych wskazań.
Spadek ostrości widzenia to nie tylko ograniczenie w dostrzeganiu szczegółów przedmiotów w polu zainteresowania, ale i bóle oczu i głowy, które wpływają na samopoczucie. Częste mrużenie oczu jest jednym z powodów drżenia powiek.
Oczy to jeden z narządów zmysłu, które nie są w stanie regenerować się samodzielnie. Właściwie zbilansowana dieta, odpowiednia suplementacja oraz częste badaniau specjalisty to najlepszy sposób, by zachować ostrość i usunąć zmęczenie oczu.
Niezależnie od pory roku warto mieć ze sobą także okulary słoneczne, które skutecznie uchronią oko przed działaniem szkodliwego promieniowania UV.