• Home
 • /
 • Artykuły
 • /
 • Asparaginian Lek: Niemiarowość i nadpobudliwość serca

Asparaginian Lek: Niemiarowość i nadpobudliwość serca

Serce człowieka jest uznawane za najważniejszy organ obok mózgu. Jego kondycja i prawidłowa praca są ważne nie tylko w kontekście zdrowia, ale także życia jako takiego. Właśnie dlatego należy koniecznie reagować na wszelkie symptomy wskazujące na zaburzenie jego funkcjonowania. Szczególnie niebezpieczne są objawy sugerujące niemiarowość i nadpobudliwość serca. Takie zaburzenia rytmu serca mogą wynikać z szeregu przyczyn, a do głównych z nich można zaliczyć niedobory magnezu i potasu. Czym dokładnie są niemiarowość i nadpobudliwość serca oraz jak je rozpoznać? Jak leczyć nierówne bicie serca? Więcej informacji można znaleźć poniżej.

Czym są zaburzenia rytmu serca?

Serce to ważny organ, który odpowiada za tłoczenie krwi do wszystkich części ciała. Zaburzenia rytmu serca to wszelkie nieprawidłowości związane z pracą tego organu – w tym zbyt szybka, zbyt wolna lub nieregularna praca serca. Zdrowe serce pracuje cały czas, chociaż człowiek zwykle nie odczuwa tego bezpośrednio. Działanie tego organu jest regulowane przez wiele składowych – w tym przez układ nerwowy. Poza tym jest zależne od stężenia pewnych minerałów w organizmie, a nawet od poziomu niektórych hormonów czy ciśnienia śródnaczyniowego. Gdy serce zaczyna funkcjonować w nieprawidłowy sposób, powodów takiej zmiany może być wiele – niektóre są związane z różnymi chorobami, a inne z dietą czy stylem życia. W każdym przypadku niemiarowe bicie serca i nadpobudliwość serca są jednak dolegliwościami, które nie powinny być lekceważone, gdyż stanowią zagrożenie dla zdrowia, a niekiedy wręcz dla życia.

Niemiarowość i nadpobudliwość serca – przyczyny

Przyczyn nieprawidłowej pracy serca może być wiele, więc bez poszerzonej diagnostyki trudno jest określić jednoznacznie, co jest źródłem problemu w konkretnym przypadku. Niemiarowość i nadpobudliwość serca niejednokrotnie towarzyszą schorzeniom układu sercowo-naczyniowego. Arytmia może się pojawiać na przykład wraz z nadciśnieniem tętniczym czy towarzyszyć miażdżycy. Może też mieć związek z chorobami serca lub nieprawidłowościami jego budowy. Zaburzenia pracy serca niejednokrotnie towarzyszą również innym schorzeniom, takim jak cukrzyca, problemy z tarczycą czy choroby zakaźne.

Do nieprawidłowości związanych z pracą serca mogą się też przyczyniać styl życia pacjenta i jego dieta. Szczególnie negatywnie na funkcjonowaniu serca odbijają się nadmiar kofeiny, palenie papierosów i nadużywanie alkoholu. Nie bez znaczenia jest też towarzyszący pacjentowi na co dzień stres, a poza tym problem mogą wywoływać niektóre leki oraz niedobory. Należy uważać zwłaszcza na hipomagnezemię oraz hipokaliemię, które mogą mieć związek nie tylko z nieprawidłową dietą, lecz także problemami z wchłanianiem lub nadmiernym wydalaniem wspomnianych pierwiastków, przebytymi operacjami bądź chorobami zakaźnymi, a nawet przyjmowanymi lekami.

Zaburzenia rytmu serca – objawy

Gdy serce pracuje nieprawidłowo, pacjent może odczuwać wiele niepokojących symptomów. Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów jest uczucie kołatania serca bądź uczucie jego spowolnionej lub przyspieszonej pracy bez wyraźnej przyczyny. Takie objawy są zwykle bardzo niepokojące i wywołują uczucie dyskomfortu – zwłaszcza jeśli mają tendencję do nawracania i towarzyszą im inne symptomy. Przy zaburzeniach pracy serca mogą także wystąpić:

 • zawroty głowy,

 • mroczki przed oczami,

 • niepokój,

 • zaburzenia pamięci,

 • trudności z koncentracją,

 • szybka męczliwość,

 • spadek tolerancji wysiłku fizycznego,

 • zasłabnięcia,

 • trudności z oddychaniem.

Szczególnie groźny jest stan, gdy pacjent odczuwa nie tylko symptomy niemiarowej pracy serca, ale także silne osłabienie, ucisk w klatce piersiowej czy duszność. Warto jednocześnie wiedzieć, że nie w każdym przypadku zaburzenia pracy serca dają zauważalne objawy. Zdarza się, że pacjent nie jest świadomy problemów z sercem, co jednak nie wyklucza możliwości wystąpienia ich groźnych powikłań. U tej grupy pacjentów do rozpoznania zaburzeń rytmu serca dochodzi zazwyczaj przypadkiem, podczas rutynowych badań – warto zatem regularnie kontrolować swój stan zdrowia, nawet jeśli nie zauważamy u siebie niepokojących objawów.

Co pomaga na nierówne bicie serca?

Niemiarowość pracy serca zawsze wymaga konsultacji z lekarzem. Przebieg leczenia niemiarowości i nadpobudliwości serca lekarz powinien ustalać indywidualnie dla każdego pacjenta, biorąc pod uwagę wcześniej przeprowadzone badania i ich wyniki, a także ustaloną przyczynę dolegliwości. W diagnostyce wykorzystuje się między innymi badanie EKG spoczynkowe oraz EKG typu holter, które umożliwia monitorowanie pracy serca przez określony czas (na przykład przez dobę). Dodatkowo lekarz może zalecić pacjentowi wykonanie badań krwi (w tym oznaczenie poziomu elektrolitów, glukozy, hormonów czy parametrów krzepnięcia krwi), badania echo serca czy RTG klatki piersiowej, a nawet próbę wysiłkową czy przeprowadzenie innych badań.

Jeśli niemiarowość i nadpobudliwość serca mają związek z niedoborami magnezu i potasu, konieczne będzie uzupełnienie poziomu wspomnianych pierwiastków. Walka z niedoborami samą dietą może się okazać niewystarczająca – w takim przypadku pacjent będzie musiał przyjmować preparaty z jonami magnezu i potasu. Jeśli natomiast zaburzenia pracy serca nie są związane ze wspomnianymi niedoborami, konieczne będzie dobranie innego rodzaju leczenia, zależnie od ustalonej przez lekarza przyczyny dolegliwości. W poważnych przypadkach rozważa się nawet leczenie zabiegowe.

Lek na niemiarowość i nadpobudliwość serca

W przypadku niemiarowości i nadpobudliwości serca czasem zaleca się farmakologiczne uzupełnienie poziomu magnezu i potasu. Samo zadbanie o jakość diety nie zawsze jest bowiem wystarczające, by przeciwdziałać niedoborom. O zasadności terapii, formie leczenia, jego trwaniu i dawkach powinien decydować lekarz. Pacjenci, którzy nie wymagają uzupełniania minerałów drogą dożylną, mogą stosować leki z jonami magnezu i potasu. W tej sytuacji pomocny może się okazać Asparaginian Lek. Jednym ze wskazań do zażywania tego preparatu jest konieczność uzupełniania niedoborów magnezu i potasu odpowiadających za niemiarowość i nadpobudliwość serca.

W składzie 1 tabletki preparatu znajduje się 17 mg jonów magnezu oraz 54 mg jonów potasu. Wielkość przyjmowanej przez daną osobę dawki jednorazowej i dobowej powinien indywidualnie dobrać lekarz, przy czym najczęściej lek stosuje się 2 razy na dobę (rano i wieczorem), każdorazowo łykając 1–3 tabletki. Nie należy przyjmować leku w dawkach większych od wskazanych, gdyż nadmiar potasu i magnezu może być równie szkodliwy, jak niedobór tych pierwiastków.

Przyjmując Asparaginian Lek w sposób prawidłowy, czyli zgodny z zaleceniami lekarza i wskazaniami zawartymi w ulotce, można uzupełnić niedobory magnezu i potasu odpowiadające za niemiarowość i nadpobudliwość serca. Jednocześnie należy wiedzieć, że preparat nie jest przeznaczony dla każdego: nie powinny go stosować osoby z hipermagnezemią i hiperkaliemią. Jest również niewskazany w przypadku nadwrażliwości na choć jeden z jego składników, a poza tym nie należy z niego korzystać przy ciężkiej niewydolności nerek, zakażeniach dróg moczowych, bradykardii, myasthenia gravis bądź zaburzeniach przewodnictwa przedsionkowo-komorowego.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Podziel się: