• Home
  • /
  • Artykuły
  • /
  • Asparaginian lek: uzupełnienie niedoborów minerałów po operacjach i chorobach zakaźnych

Asparaginian lek: uzupełnienie niedoborów minerałów po operacjach i chorobach zakaźnych

Rekonwalescencja jest czasem powrotu organizmu do sił po obciążającym zabiegu chirurgicznym czy wyniszczającej chorobie. W tym okresie należy się skupić przede wszystkim na zdrowym odżywianiu i wypoczynku – w niektórych przypadkach może się to jednak okazać niewystarczające. Osłabiony organizm często wymaga wsparcia farmakologicznego – na przykład uzupełnienia poziomu witamin i minerałów, gdy ich rezerwy zostały wcześniej poważnie naruszone. Co warto wiedzieć o niedoborach minerałów po operacjach i chorobach zakaźnych? Jak można je uzupełnić, by zadbać o siebie jak najlepiej?

Niedobory minerałów po operacjach i chorobach zakaźnych

Choroby – w tym zwłaszcza zakaźne – stanowią ogromne obciążenie dla organizmu, podobnie jak przeprowadzane zabiegi chirurgiczne oraz niektóre ze stosowanych przez pacjentów leków. Przede wszystkim w czasie ich trwania organizm traci siły i rezerwy na walkę z chorobą. Dodatkowo apetyt zwykle jest w tym czasie mniejszy lub trzeba wprowadzić dietę eliminacyjną, co jeszcze bardziej osłabia organizm. Nie bez znaczenia są również przyjmowane leki, które mogą mieć szereg działań niepożądanych. Wszystko to sprawia, że w przypadku chorób zakaźnych i operacji może dojść do poważnych niedoborów witamin oraz minerałów, których w żadnym wypadku nie można lekceważyć.

Po chorobie należy koniecznie uzupełnić ewentualne niedobory witamin i minerałów – w przeciwnym razie powrót do zdrowia może być trudny, a pacjent – narażony na groźne konsekwencje zdrowotne (co przy i tak osłabionym organizmie bywa jeszcze dotkliwiej odczuwalne). Na przykład po chorobach zakaźnych i operacjach często pojawiają się niedobory potasu i magnezu, które mogą skutkować między innymi zaburzeniami pracy serca – w tym niemiarowością i nadpobudliwością serca, a także zaburzeniami funkcjonowania innych mięśni, układu nerwowego i nie tylko.

Jak wzmocnić organizm po chorobie?

W okresie rekonwalescencji należy się przede wszystkim skupić na wzmocnieniu organizmu. By wrócić do pełni sił, trzeba zadbać o to, by organizm otrzymywał wszystkie ważne dla jego funkcjonowania składniki w odpowiednich dawkach. Wszelkie niedobory – w tym w szczególności te powstałe w związku z przebytą operacją bądź chorobą zakaźną – wycieńczają organizm, utrudniając mu powrót do normalnego funkcjonowania. Po chorobie lub operacji, gdy organizm potrzebuje wzmocnienia, ważna jest oczywiście jakość diety. Dieta w okresie rekonwalescencji powinna być zdrowa, lekkostrawna i zróżnicowana. Należy się też skupić na wypoczynku, a gdy siły zaczną wracać – stopniowo zwiększać aktywność ruchową. Nie bez znaczenia w okresie rekonwalescencji jest również dbanie o odpowiednią ilość i jakość snu oraz prawidłowe nawodnienie organizmu.

Dieta w okresie rekonwalescencji

Zdrowa i zróżnicowana dieta jest bardzo ważna. Bez niej trudno jest wrócić do pełni sił po chorobie zakaźnej czy operacji, które w znaczącym stopniu naruszyły rezerwy organizmu. Pełnowartościowe posiłki są niezbędne, by pacjent mógł zadbać o siebie jak najlepiej. Warto pilnować, aby były lekkostrawne oraz dostarczały odpowiednie dawki białka, węglowodanów, tłuszczu (zwłaszcza zdrowych nienasyconych kwasów tłuszczowych), witamin i minerałów. Nie można również zapominać o probiotykach – równowaga mikroflory jelitowej po chorobie bywa zachwiana, co może mieć negatywny wpływ na zdrowie czy stopień wchłaniania składników z przyjmowanych pokarmów (nasilając jednocześnie problem niedoborów). W diecie powinno się znaleźć wiele warzyw, a także owoce, produkty pełnoziarniste, nabiał, ryby i mięso. Jednocześnie należy unikać żywności o wysokim stopniu przetworzenia, jedzenia typu fast food, potraw smażonych na głębokim tłuszczu czy słodyczy.

W okresie rekonwalescencji sama dieta nie zawsze okazuje się wystarczająca – niekiedy niedobory są na tyle poważne, że lekarz może zalecić farmakologiczne uzupełnienie niektórych składników. Niejednokrotnie zdarza się też, że pacjenci osłabieni po chorobie czy operacji mają problemy z jedzeniem – cierpią na brak apetytu, przez co powrót do pełni sił bez dodatkowego wsparcia farmakologicznego może się okazać trudny.

Niedobory magnezu i potasu – możliwe objawy i skutki

Operacje i choroby zakaźne mogą się przyczyniać do niedoborów witamin i minerałów. Trzeba uważać zwłaszcza na niedobory magnezu i potasu, które są związane z szeregiem dokuczliwych objawów i mogą mieć wiele groźnych powikłań. Niedobór magnezu bardzo często współistnieje z niedoborem potasu. Gdy te minerały występują w organizmie w niedostatecznym stężeniu, można u siebie zauważyć osłabienie, problemy z koncentracją oraz problemy z pamięcią. Jednocześnie u pacjentów z niedoborem magnezu i potasu często występują bóle mięśni i stawów. Do innych objawów niedoboru potasu i magnezu można zaliczyć:

  • nadmierną kurczliwość mięśni,

  • uczucie kołatania serca,

  • pogorszenie samopoczucia,

  • skłonność do depresji,

  • płaczliwość,

  • problemy z układem krążenia.

By zadbać o odpowiedni poziom magnezu i potasu w organizmie, przede wszystkim należy się skupić na jakości swojej diety. Warto spożywać banany, morele i suszone jabłka, a także orzechy, kaszę gryczaną, otręby i szpinak. Jeśli jednak po przebytej operacji bądź chorobie zakaźnej poziom wspomnianych pierwiastków będzie poważnie obniżony, sama zmiana diety może się okazać niewystarczająca – wówczas lekarz zapewne zaleci farmakoterapię. W przypadku niedoborów magnezu i potasu najlepiej postawić na lek, który uzupełni ich poziom. Na rynku można co prawda znaleźć wiele suplementów diety z tymi pierwiastkami, jednak z założenia suplement ma stanowić uzupełnienie zdrowej diety, a nie leczyć. W tym drugim celu, przy odpowiednich wskazaniach i braku przeciwwskazań, przyjmuje się leki.

Jak uzupełnić niedobór magnezu i potasu?

Osoby ze stwierdzonym niedoborem magnezu i potasu związanym z przebytymi operacjami lub chorobami zakaźnymi powinny się skonsultować z lekarzem, który doradzi, jak najlepiej wyrównać poziom tych ważnych minerałów w organizmie. W przypadku dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat, którzy nie mają podstaw do dożylnego uzupełnienia poziomu magnezu i potasu, pomocny może być Asparaginian Lek. W składzie każdej tabletki znajduje się 17 mg jonów magnezu oraz 54 mg jonów potasu. Dawkowanie Asparaginian Lek należy skonsultować z lekarzem, dobierając je indywidualnie do zapotrzebowania danej osoby – zwykle zaleca się przyjmowanie 1–3 tabletek z częstotliwością 2 razy na dobę (rano i wieczorem). Lek należy przyjmować po posiłku, popijając go odpowiednią ilością wody. Nie powinno się go zażywać, nie mając ku temu wskazań, a poza tym nie wolno go przyjmować w dawkach większych od rekomendowanych, gdyż nie tylko niedobory magnezu i potasu mogą być szkodliwe, lecz także ich nadmiar.

Przed zastosowaniem tabletek Asparaginian Lek należy się zapoznać z treścią dołączonej do opakowania ulotki, a jeśli w czasie lektury pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, dla bezpieczeństwa warto je omówić z lekarzem. Preparat nie może być stosowany przez pacjentów, u których występują przeciwwskazania do jego przyjmowania – w tym nadwrażliwość na składniki czynne lub pomocnicze, a także hipermagnezemia, hiperkaliemia bądź ciężka niewydolność nerek. Pozostałe przeciwwskazania są wymienione w ulotce, podobnie jak zalecane środki ostrożności, których należy przestrzegać podczas terapii. Ulotka zawiera też informacje o możliwych działaniach niepożądanych preparatu.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Podziel się: