W zachowaniu zdrowych oczu, które mają przecież służyć nam przez całe życie, niezwykle istotną rolę odgrywa profilaktyka. Naprzeciw współczesnym wymaganiom środowiskowym oraz problemom, z jakimi spotykamy się każdego dnia, wychodząsuplementy na oczy, zawierające m.in. luteinę czy też zeaksantynę.
Co zawierają suplementy na oczy?
Preparaty dostarczające oczom rożnego rodzaju składniki, zawierają przede wszystkim związki o charakterze przeciwutleniaczy i barwniki, które zabezpieczają komórki oka przed promieniowaniem UV.
Znajdziemy w nich więc m.in. wspomniane już luteinę i zeaksantynę, które chronią siatkówkę przed szkodliwym promieniowaniem świetlnym. Co ważne, nie są one produkowane przez organizm ludzki, dlatego trzeba dostarczać je „z zewnątrz”.
Oczywiście, nie możemy zapominać o naturalnej diecie, która dostarczy organizmowi luteinę czy też zeaksantynę. Mowa tu więc o wszelkich zielonych roślinach, takich jak brukselka, sałata, brokuły, rzeżucha czy też zielony groszek.
Suplementy na poprawę wzroku są bogate w mikroelementy, takie jak cynk, selen, miedź. Co ważne, skuteczność cynku w zmniejszeniu ryzyka rozwoju chorób oczu została potwierdzona w badaniach naukowych!
W suplementach znajdziemy także witaminy E, A oraz C. Przeprowadzone badania potwierdziły, jak duża jest rola witaminy E w chorobach oczu związanych z wiekiem. Witamina A z kolei odgrywa istotną rolę w procesie warunkującym prawidłowe widzenie o zmroku. Nie można nie wspomnieć również o antocyjanozydach, które obecne są m.in, w owocach borówki czernicy i przyczyniają się do uszczelnienia ściany naczyń włosowatych oka.
Czy suplement na wzrok jest dla Ciebie?
Jeżeli borykasz się ze zwyrodnieniem plamki żółtej, jesteś w średnim wieku, długo pracujesz przy komputerze, suplementy mogą stanowić ważny dodatek Twojej codziennej diety!
Tak naprawdę, po suplement możemy sięgać w każdym wieku, jeżeli tylko nasz wzrok jest nadwyrężany czy też mocno eksploatowany. Luteina, antyocyjany, dzięki swoim właściwościom chronią oko przed uszkodzeniami.
Jak wynika z przeprowadzonych badań, obecne w suplementach witaminy, cynk, ekstrakt z jagody czy też selen, pozytywnie wpływają na nasz wzrok!
Pacjenci ze zwyrodnieniem plamki żółtej, którym podawano suplementy zawierające cynk, zgłosili znaczącą poprawę wzroku przy podawaniu suplementu z cynkiem dwa razy dziennie, w dawce wynoszącej 25mg.
Ci sami pacjenci, zauważyli poprawę w zakresie ostrości wzroku, dzięki przyjmowaniu witaminy A, C, E, tauryny , cynku, EPA, DHA, miedzi, luteiny i zeaksantyny.
Jak widać, dzięki odpowiedniej profilaktyce i pielęgnacji, można skutecznie ochronić oczy przed szkodliwym działaniem niekorzystnych czynników, a także spowolnić tempo pogarszania się wzroku.
Zanim kupisz suplement…
Zwróć uwagę na jego skład. Jak już wspomnieliśmy, luteina jest najbardziej popularnym składnikiem wielu suplementów, dlatego też na rynku dostępnych jest wiele suplementów z jej zawartością. Niektóre zawierają nawet ponad 20 mg luteiny.
W przeprowadzonych badaniach dowiedziono, że spożycie luteiny na poziomie od 6 do 15 mg dziennie, zmniejsza ryzyko wystąpienia AMD.
Przeczytaj również na opakowaniu, czy suplement zawiera tłuszcz, ponieważ aby luteina dobrze się przyswoiła, niezbędny jest niewielki dodatek tłuszczu. Luteina powinna występować w postaci krystalicznej, ponieważ wtedy jest lepiej przyswajana przez organizm. Co więcej, warto zwrócić uwagę na zawartość kwasów omega-3 i witaminy E.
Pamiętaj!
Suplementy to rozwiązania doraźne i tymczasowe. Jako podstawę codziennego dbania o wzrok, potraktuj zbilansowaną, różnorodną dietę, a także ćwiczenia oczu. Tak jak i inne leki, tak i suplementy należy spożywać według przedstawionych zaleceń producenta. Jeżeli będziemy spożywać je w nadmiernych ilościach, może to wiązać się z przykrymi skutkami ubocznymi.