Światowy Dzień Czekolady

Światowy Dzień Czekolady to doskonała okazja, aby zgłębić tajemnice jednego z najbardziej uwielbianych smakołyków na świecie.

Czekolada poza doskonałym smakiem ma również szereg właściwości zdrowotnych, które mogą nas zaskoczyć. Przedstawiamy niektóre z nich:

  • Czekolada zwiększa produkcje endorfin i serotoniny (hormonów szczęścia),
  • Pobudza centralny układ nerwowy,
  • Hamuje utlenianie złego cholesterolu (sprawcy miażdżycy),
  • Zwiększa odporność na infekcje,
  • Dostarcza energii.

Potencjał antyoksydacyjny

Czekolada zawiera naturalne związki o nazwie flawonoidy, które są silnymi przeciwutleniaczami. Działają one na organizm, zwalczając szkodliwe wolne rodniki, które mogą prowadzić do stresu oksydacyjnego i chorób. Flawonoidy w czekoladzie mogą pomóc w ochronie naszego organizmu przed różnymi schorzeniami, takimi jak choroby serca czy nawet niektóre rodzaje raka.

"Jedzenie dla duszy”

Spożywanie czekolady może wywoływać uczucie euforii i zwiększać poziom endorfin w mózgu. Endorfiny są naturalnymi substancjami chemicznymi produkowanymi przez nasz organizm, które są związane z uczuciem szczęścia i zadowolenia. To dlatego czekolada jest często określana jako afrodyzjak i jedzenie dla duszy.

Czekolada i mózg

Oczywiście, nie można zapominać o wpływie czekolady na nasz mózg. Składniki czekolady, takie jak kofeina i teobromina, mogą pobudzać naszą czujność i poprawiać koncentrację. Dlatego jedno małe kosteczka czekolady może okazać się pomocne podczas długiej sesji nauki lub wymagającego dnia w pracy.

Pamiętaj, że wszystko jest lepsze z umiarem. Choć czekolada ma swoje korzyści zdrowotne, należy pamiętać o jakości i zawartości cukru.

Wybieraj czekoladę o wyższej zawartości kakao, która ma mniejszą ilość dodanego cukru. W ten sposób możesz cieszyć się smakiem czekolady i jednocześnie korzystać z jej potencjalnych korzyści dla zdrowia.

Polecamy gorzką czekoladę, która jest zdecydowanie zdrowsza niż jej słodsze krewne.

  • Ma wysoką zawartość kakao
  • Więcej wartości odżywczych
  • i Mniej cukru.

To decyduje o jej charakterystycznym, gorzkawym smaku, ale i o tym, że taki deser zawiera więcej magnezu niż słodkie wyroby czekoladowe. Mniejsza zawartość cukru, a większa ilość mikroelementów — pozytywnie oddziałuje na układ nerwowy. Jedząc gorzką czekoladę, mamy lepszy nastrój!

Im wyższy udział procentowy kakao, tym bardziej cierpka i gorzka będzie czekolada — Ale też dużo bardziej wartościowa i pobudzająca mózg do pracy.

Prawdziwa i dobra czekolada powinna zawierać co najmniej 70% kakao. Wtedy rzeczywiście ma wartości odżywcze i jest cennym źródłem witamin i minerałów.

❗️Niski udział kakao w czekoladzie najczęściej oznacza również, że mamy do czynienia z wyrobem czekoladopodobnym, a nie prawdziwą czekoladą.

Taki wyrób może zawierać więcej tłuszczu utwardzonego, emulgatory i konserwanty, które nie służą naszemu zdrowiu. Szczególnie niebezpieczny jest stabilizator E476, polirycynooleinian poliglicerolu. Badania na zwierzętach pokazały, że może uszkadzać nerki i wątrobę.

Warto zwracać uwagę na skład i wybierać tę zdrowszą wersję.

Podziel się:

Produkty