Każdego dnia, nasz organizm zużywa tlen. Podczas tego procesu, powstają związki nazywane wolnymi rodnikami. Niestety, ich działanie nie ma korzystnego wpływu na nasze zdrowie, ponieważ uszkadza komórki, prowadząc do ich starzenia się i rozwoju chorób.
W tym momencie, znanych jest aż 50 schorzeń, które u swego podłoża mają działalność wolnych rodników. Mowa tu np. o miażdżycy, chorobie niedokrwiennej serca, chorobie trzustki czy chorobie Alzheimera.
Co niezwykle istotne, wolne rodniki są niezwykle niebezpieczne dla naszego wzroku. Siatkówka i nerw wzrokowy to najbardziej wrażliwe na ich aktywność narządy. Niestety, struktury nerwowe znajdujące się w siatkówce oraz nerwie wzrokowym nie mają zdolności regenerujących, dlatego wolne rodniki wywołują w nich nieodwracalne szkody.
Wolne rodniki – czy można im zapobiec?
Najprostszy sposób to odpowiednie odżywianie. To właśnie w żywności spotkamy naturalne substancje, które unieszkodliwiają działanie wolnych rodników, a więc zapobiegają zniszczeniu naszych zdrowych komórek. Do takich dobroczynnych związków, zaliczamy antyoksydanty.
Witamina E – jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy
Witamina E to prawdziwe dobrodziejstwo! Zapobiega utlenianiu witaminy A, neutralizuje wolne rodniki i hamuje tworzenie się nadtlenków tłuszczowych i złego cholesterolu. Ponadto, zwiększa wchłanianie beta-karotenu w jelicie cienkim. Łatwo jednak może ulec zniszczeniu w produktach żywnościowych, wszystko za sprawą mielenia, gotowania, zamrażania.
Dobroczynne działanie witaminy E
Witamina E chroni nas przed wieloma dolegliwościami, które są związane ze starzeniem się, przed chorobami serca, cukrzycą, zapaleniem stawów, rakiem. Wspomaga płodność, witalność, wzmacnia nasz system odpornościowy. Została więc nazwana głównym obrońcą organizmu przed procesem starzenia się komórek.
Zapobiega tworzeniu się skrzepów w naszych naczyniach krwionośnych. Jej spożycie sugeruje się więc osobom, które mają wysokie stężenie cholesterolu we krwi.
Witamina E w wysokich dawkach, obniża komórkowy stres oksydacyjny, poprawia działanie insuliny i normuje poziom glukozy we krwi. Wpływ stresu oksydacyjnego na nasz organizm i wzrok, opisywaliśmy już na naszym blogu.
Gdzie znajdziemy witaminę E?
- oleje roślinne
- orzechy laskowe i ziemne
- szpinak
- kapusta włoska
- łuskane ziarna pszenicy
- mango
- olej z dorsza
- oliwa z oliwek
- fasola
- banany
- jabłka
- brukselka
- łosoś
- krewetki
Objawy niedoboru witaminy E
Poniższe objawy mogą wskazywać na niedobór witaminy E:
- ogólne zmęczenie
- wypadanie włosów
- problemy z zębami i kośćmi
- wysoki cholesterol
- anemia