• Home
 • /
 • Artykuły
 • /
 • Jak dbać o paznokcie? Sprawdzone domowe sposoby

Jak dbać o paznokcie? Sprawdzone domowe sposoby

Paznokcie są odzwierciedleniem stanu zdrowia organizmu, a gdy są zadbane, stanowią ozdobę palców rąk i nóg. Pełnią jednak nie tylko bardzo ważną funkcję estetyczną, ale również ochronną. Zapewniają ochronę opuszkom przed uszkodzeniami, poza tym zwiększają wrażliwość dotykową palców. Zdrowe paznokcie są przezroczyste, a dzięki systemowi naczyń krwionośnych obecnych pod płytką paznokciową przybierają barwę bladoróżową. Jak mieć ładne paznokcie? Czy istnieją domowe sposoby na piękne i zdrowe paznokcie? Po szczegółowe informacje na temat pielęgnacji paznokci zapraszamy do artykułu!

Paznokcie naturalne – funkcje i budowa

Paznokcie zalicza się do przydatków skóry. Płytka paznokci to płytka rogowa, którą budują połączone ze sobą martwe keratynocyty. Dominującą część płytki paznokcia zajmuje keratyna, a oprócz niej w skład paznokci wchodzi również wapń, woda oraz lipidy.

Paznokcie powstają już w życiu płodowym, co oznacza, że dziecko przychodzi na świat już z paznokciami. Są one bardzo unerwione i unaczynione. Można podzielić je na kilka części:

 • Płytka paznokcia – najbardziej widoczna część paznokcia, która najczęściej poddawana jest zabiegom pielęgnacyjnym. Jest twardą strukturą, którą budują onychocyty.
 • Łożysko paznokcia – jest obszarem łączącym płytkę paznokcia z naskórkiem. Położone jest bezpośrednio nad płytką.
 • Macierz paznokcia – inaczej określana jako „korzeń”, to miejsce odpowiadające za wzrost paznokcia. Znajduje się pod wałem okołopaznokciowym.
 • Obłączek paznokcia – znajduje się w górnym obszarze paznokcia, ma kształt półksiężyca i zazwyczaj mleczny odcień. Odpowiada za łączenie płytki paznokcia i macierzy paznokcia.
 • Wolny brzeg paznokcia – zlokalizowany jest w miejscu, gdzie paznokieć nie przylega już do skóry, czyli wystaje poza obszar naskórka.
 • Wał paznokcia – wyróżnić można boczne wały paznokcia oraz tylny wał paznokcia. To nic innego jak otaczające paznokieć fałdy skóry, których zadaniem jest ochrona paznokcia i nadanie mu kształtu.
 • Obrąbek naskórkowy – znany również pod potoczną nazwą „skórki”. Jest to naskórek, którego rolą jest ochrona macierzy paznokcia.

Jak rozpoznać zdrowe, naturalne paznokcie?

Zdrowe paznokcie nietrudno rozpoznać. Zazwyczaj są przezroczyste, a bladoróżowy kolor pod płytką paznokciową związany jest ze znajdującymi się w tym rejonie naczyniami krwionośnymi. Zdrowe paznokcie naturalne są twarde i gładkie, poza tym przylegają dobrze do łożyska i nie ma na nich przebarwień, zgrubień, czy też spękań. Funkcją płytki paznokci jest ochrona delikatnej skóry palców oraz zakończeń nerwowych przed czynnikami zewnętrznymi. Paznokcie chronią opuszki palców przed uszkodzeniami. Wykorzystywane są też do drapania. Kondycja paznokci może powiedzieć wiele o człowieku. Mowa nie tylko o higienie paznokci i ich odpowiedniej pielęgnacji – patrząc na płytkę paznokcia, można bardzo często ocenić kondycję zdrowotną pacjenta, a nawet wspomóc diagnozę niektórych schorzeń. Analiza kondycji płytki, jej koloru, kształtu i twardości, a także stanu obłączków może pomóc w rozpoznaniu wielu niedoborów i chorób.

Co wpływa korzystnie i niekorzystnie na naturalne paznokcie?

Zadbane dłonie i paznokcie niewątpliwie stanowią wizytówkę każdej osoby i potrafią powiedzieć znacznie więcej o człowieku niż jego ubiór. Na wygląd i kondycję paznokci składa się wiele czynników, w tym między innymi jakość diety i stan zdrowia organizmu. Nie bez znaczenia jest również wykonywany zawód, czy też sposób pielęgnacji paznokci. Niekorzystnie na kondycję paznokci wpływa niezdrowa dieta i palenie papierosów, poza tym nie bez znaczenia jest narażenie na detergenty, chemikalia, urazy mechaniczne itd. Paznokcie źle reagują na nieodpowiednio dobrane kosmetyki, a oprócz tego mogą osłabiać się przy zbyt długim moczeniu w wodzie, czy też długotrwałym narażeniu na zbyt wysokie lub zbyt niskie temperatury. Źle na kondycję paznokci wpływają również niektóre choroby, w tym grzybica i łuszczyca. Na kondycję paznokci wpływ mają również niektóre czynności kosmetyczne, w tym hybryda, żele i akryl, a w szczególności ich nieumiejętne ściąganie z płytki, czy też stosowanie agresywnych zmywaczy.

Ładne paznokcie naturalne – jak o nie dbać na co dzień?

Posiadanie zdrowych paznokci związane jest przede wszystkim z ich codzienną pielęgnacją. Bardzo ważne jest regularne stosowanie kremu do rąk, który należy dokładnie wmasowywać między innymi w palce. Zaleca się stosowanie kremów do pielęgnacji rąk po każdym ich moczeniu. Należy również unikać piłowania paznokci na mokro oraz w obie strony. Pilnik do paznokci należy stosować wyłącznie na suche paznokcie. Szczególnie polecane są pilniczki papierowe lub szklane. Poza tym nie zaleca się przedłużania paznokci i robienia tipsów, ponieważ te zabiegi osłabiają naturalną płytkę. Do pielęgnacji można wykorzystać specjalne odżywki oraz olejki. Przy problemach z łamliwymi paznokciami zaleca się szczególnie stosowanie preparatów, które zawierają w składzie skrzyp polny. Zawarte w nim krzemionki korzystnie wpływają na kondycję paznokci.

Jak zadbać o paznokcie dietą?

Odpowiednia dieta leży u podstaw prawidłowego funkcjonowania organizmu i utrzymania jego kondycji zdrowotnej. Niebagatelne znaczenie ma również jakość diety w kontekście wyglądu i kondycji paznokci. Stan paznokci ulega znacznemu pogorszeniu, gdy w organizmie pojawiają się niedobory, dlatego przy płytce cienkiej, kruchej i łamliwej należy przede wszystkim przyjrzeć się jakości swojej diety. Paznokcie są szczególnie wrażliwe na niedobór krzemu i wapnia, poza tym niekorzystnie na ich kondycję wpływa niedobór cynku, potasu i magnezu, a także niedobór żelaza. Aby zadbać o paznokcie, należy pilnować w diecie również odpowiedniej podaży witamin z grupy B oraz witaminy F. Domowe sposoby na twarde paznokcie to między innymi jedzenie odpowiedniej ilości warzyw i owoców, które dostarczają do organizmu ważne minerały i witaminy.

Prawidłowa pielęgnacja paznokci ma znaczenie

Paznokcie są niewątpliwie wizytówką każdego człowieka, jednak codziennie narażone są na różnego rodzaju urazy. Co zrobić, by paznokcie wyglądały jak naturalne i zdrowe? Prawidłowa pielęgnacja paznokci wpływa korzystnie na ich stan. Dzięki niej paznokcie stają się odporniejsze na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych, poza tym odpowiednia pielęgnacja ograniczy ryzyko łamania się paznokci, które może doprowadzić do wielu poważnych problemów. Zawarte w olejkach oraz odżywkach do paznokci substancje odżywcze wpływają korzystnie na strukturę paznokci, regenerując je i zapobiegając ich rozdwajaniu. Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne do paznokci pozwalają też zmiękczyć skórki oraz nabłyszczyć paznokcie.

Piękne paznokcie to też zadbane skórki – jak dbać o skórki wokół paznokci?

Nie bez znaczenia pozostaje również pielęgnacja skórek wokół paznokci. Przesuszone oraz pękające skórki wokół paznokci to poważny problem, do którego doprowadzić mogą między innymi niekorzystne warunki atmosferyczne, w tym np. niskie temperatury, gwałtowne zmiany temperatur, czy też silny wiatr. Pogorszenie stanu skórek wokół paznokci może być też efektem nieprawidłowej pielęgnacji. Ich odpowiednia pielęgnacja to przede wszystkim regularne nawilżanie i olejowanie. Nakładanie odpowiednich kremów nawilżających do rąk będzie dobrym rozwiązaniem przed wyjściem na zewnątrz, zwłaszcza w okresie zimowym. Dobrym sposobem może okazać się również używanie oliwki do skórek, której zadaniem jest odżywianie skóry oraz zwiększenie poziomu jej nawilżenia. Oliwki do skórek poprawiają również ich elastyczność, poza tym wygładzają je, sprawiając, że prezentują się atrakcyjniej. Podczas usuwania wysuszonych i nadszarpniętych skórek należy pamiętać o tym, by robić to ostrożnie i delikatnie.

Jak dbać o osłabione paznokcie? Domowe sposoby

Na osłabione paznokcie mogą sprawdzić się również domowe sposoby. Zalicza się do nich między innymi domowe maseczki. Dobrym rozwiązaniem jest wykonanie maseczki z oliwki i cytryny, czy też z wosku pszczelego. Ponadto na osłabione paznokcie może pomóc ocet z jabłek, w którego składzie znajdują się korzystnie wpływające na paznokcie pierwiastki, czyli potas, magnez oraz żelazo. W celu poprawy stanu paznokci należy moczyć je przez kilkanaście minut w occie jabłkowym. Kurację najlepiej prowadzić przez kilka dni z rzędu, aż do uzyskania zadowalających efektów.

Wśród kobiet ogromną popularnością cieszy się zabieg przedłużania paznokci. Jednak, zamiast zastanawiać się, jak przedłużyć paznokcie domowymi sposobami, warto zadbać o odpowiednią kondycję płytki, a ta z czasem urośnie silna i mocna, dzięki czemu łatwiej będzie utrzymać naturalne, długie paznokcie. Sztuczne zabiegi przedłużania mogą natomiast znacznie osłabiać paznokcie, a nawet je uszkadzać.

Jak dbać o paznokcie, żeby się nie łamały?

Problem łamliwych paznokci dotyka wiele osób. Przy osłabionych paznokciach warto postawić na dodatkowe wsparcie. Zabezpieczyć płytkę przed uszkodzeniami mechanicznymi i pękaniem można, stosując dobrej jakości odżywki i lakiery wzmacniające. Sprawdzić się mogą również olejki rycynowe, poza tym rozwiązaniem mogą okazać się też kąpiele w oliwie z oliwek, a także stosowanie octu jabłkowego. Na łamliwe paznokcie warto zastosować odżywkę z czosnku, a oprócz tego suplementy diety zawierające w składzie między innymi skrzyp polny. Zapobieganie łamaniu się paznokci związane jest też ze stosowaniem aloesu, który wykazuje właściwości regenerujące. Nie można też zapominać o diecie, która powinna być zbilansowana, aby zapobiegać niedoborom witamin i składników mineralnych.

Jak zadbać o paznokcie w chorobie?

Łamliwość paznokci może świadczyć o różnego rodzaju dolegliwościach, do których zalicza się między innymi cukrzycę, grzybicę, drożdżycę, pleśnicę, zanokcicę, atopowe zapalenie skóry, łuszczycę oraz onycholizę. Może również wskazywać na poważne zaburzenia hormonalne. Leczenie chorób paznokci uzależnione jest od ich rodzaju, a także od objawów. Pacjent nie powinien leczyć się na własną rękę – w tym przypadku najlepiej pomoże dermatolog. W profilaktyce chorób paznokci bardzo ważne jest natomiast utrzymywanie ich właściwej higieny i pielęgnacji.

Zobacz również inne nasze artykuły:

Podziel się:

Produkty