• Home
 • /
 • Artykuły
 • /
 • Zmarszczki i sucha skóra pod oczami – przyczyny i pielęgnacja

Zmarszczki i sucha skóra pod oczami – przyczyny i pielęgnacja

Skóra wokół oczu różni się od skóry pozostałych obszarów ciała, co oznacza, że wymaga szczególnej troski i pielęgnacji. Jest bardzo cienka i delikatna, a przy tym szczególnie wrażliwa na utratę wody oraz związane z nią wiotczenie i pojawianie się zmarszczek. Jakie są przyczyny suchej skóry pod oczami i co można zrobić, by przeciwdziałać temu problemowi? Jak nawilżyć skórę pod oczami i zadbać należycie o jej pielęgnację? Po więcej informacji na temat suchej skóry w okolicach oczu zapraszamy do naszego artykułu!

Skóra wokół oczu – co należy o niej wiedzieć?

Skórę okolic oczu stanowi powieka górna oraz powieka dolna. Powieki górna i dolna łączą się ze sobą brzeżnie, a na ich krawędziach znajdują się rzęsy. U człowieka skóra pod oczami jest bardzo cienka i słabo ukrwiona. Jej grubość w okolicach oczu wynosi zaledwie 0,5–1 mm. Skóra w tym rejonie niemal całkowicie pozbawiona jest też gruczołów łojowych, przez co wymaga innej pielęgnacji niż pozostałe obszary skóry twarzy, czy też tym bardziej ciała.

Skóra pod oczami ma również tendencję do przesuszania się i wiotczenia, poza tym jest bardziej podatna na podrażnienia i szybko się starzeje. Kolagen i elastyna rozmieszczone są w tym obszarze skóry rzadziej, a mimika twarzy sprawia, że szybko pojawiają się wokół oczu zmarszczki mimiczne. Znajdująca się wokół oczu skóra poruszana jest przez mięsień okrężny oka, przez co wykonuje wiele ruchów – są to ruchy zarówno podczas mrugania, jak i przy mrużeniu oczu, czy też przy innych ruchach mimicznych twarzy. Z wiekiem ponadto ilość kolagenu i elastyny w skórze maleje, a to znów sprawia, że skóra wokół oczu staje się wiotka i pozbawiona jędrności. Zwiotczała skóra pod oczami nie prezentuje się atrakcyjnie i niewątpliwie dodaje człowiekowi lat.

Skóra wokół oczu jest również znacznie mniej nawilżona od skóry znajdującej się na pozostałych obszarach ciała, poza tym jest wrażliwsza na niekorzystne oddziaływanie czynników zewnętrznych. Charakteryzuje ją też większa podatność na alergie skórne, a także na podrażnienia. Ponadto skóra w okolicach oczu szybciej się starzeje, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację tego obszaru twarzy. Stosowanie kosmetyków przeznaczonych do twarzy w tym przypadku nie jest zalecane – należy stosować kosmetyki specjalnie dedykowane pod oczy, które są delikatniejsze i lepiej odpowiadają na potrzeby skóry w tym miejscu.

Sucha skóra pod oczami – przyczyny

Przesuszona skóra pod oczami nie tylko prezentuje się niekorzystnie, ale może również przyczynić się do dyskomfortu i większej skłonności do podrażnień. Przesuszona skóra pod oczami staje się wiotka, poza tym niejednokrotnie zaczyna swędzieć i pojawiają się na niej zaczerwienienia. Niekorzystnie na skórę pod oczami wpływają też czynniki zewnętrzne, w tym promieniowanie UV, drastyczne zmiany temperatury, czy też niedostosowane do niej kosmetyki. Sucha skóra pod oczami, a także pojawiające się na niej przedwcześnie zmarszczki mogą być efektem nieodpowiedniej diety, w której przeważają produkty wysoko przetworzone o małej wartości odżywczej, co sprzyja niedoborom. Na wygląd skóry wokół oczu może negatywnie wpływać również niewydolność układu krążenia oraz zaburzenia pracy serca, a także choroby nerek.

Bardzo sucha skóra pod oczami może być też skutkiem niewłaściwej pielęgnacji, w tym nieodpowiedniego demakijażu. Niektóre kobiety nie przykładają dużej wagi do znaczenia dobrego demakijażu, tymczasem jest on bardzo ważny dla zachowania odpowiedniej kondycji skóry. Na wygląd skóry pod oczami może niekorzystnie wpływać również sztuczne oświetlenie i nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe.

Zaczerwieniona skóra wokół oczu – co ją powoduje?

Pacjenci często skarżą się na problem zaczerwienionej skóry wokół oczu. Czerwona skóra pod oczami może mieć różne przyczyny. Jej powodem może być m.in. prowadzony tryb życia. Niekorzystnie na skórę w tym rejonie twarzy może wpłynąć chroniczne zmęczenie, a także życie w ciągłym stresie oraz nieodpowiednia ilość snu. Zaczerwieniona skóra wokół oczu może być też efektem nieodpowiedniej diety. Niekorzystnie na skórę wokół oczu może wpływać częste spożywanie tzw. fast foodów, a także picie w zbyt dużych ilościach kawy oraz słodzonych napojów.

Zaczerwienienie wokół oczu może być też efektem uczulenia na niektóre składniki stosowanych kosmetyków. Czerwona skóra wokół oczu może być ponadto skutkiem uczulenia na kurz lub pyłki roślin. Niekorzystnie na skórę pod oczami mogą wpływać również warunki atmosferyczne takie jak silny wiatr, mróz, gwałtowne wahania temperatur, czy też nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe. Czerwona skóra pod oczami może być niekiedy objawem niektórych schorzeń skórnych, do których zalicza się między innymi zapalenie powiek, czy też różnego rodzaju infekcje wirusowe, pasożytnicze oraz grzybicze. Problem może też stanowić ropowica oraz jęczmień.

Sucha i łuszcząca się skóra na powiekach

Nieestetycznie sucha skóra na powiekach może być efektem częstego przebywania w pomieszczeniach suchych i klimatyzowanych. Dym tytoniowy, a także zanieczyszczone powietrze i silny wiatr to kolejne czynniki przyczyniające się do występowania problemu suchej skóry. Za łuszczenie się skóry odpowiadać mogą również zbyt wysokie lub zbyt niskie temperatury oraz duża ekspozycja na światło słoneczne. Częstym problemem może okazać się również schodząca skóra z powiek. Przyczyną tego rodzaju problemów skórnych w okolicach oczu może być kontaktowe zapalenie skóry. Łuszcząca się skóra na powiekach jest też częstym efektem nieodpowiedniej pielęgnacji, czego skutkiem mogą być zaburzenia funkcjonowania gruczołów łojowych. W konsekwencji dochodzi do nadmiernego przesuszenia skóry powiek oraz jej wzmożonego łuszczenia się. Do łuszczenia się skóry może dochodzić np. w konsekwencji stosowania kosmetyków, które nie zostały dopasowane do typu skóry.

Bardzo często łuszcząca się skóra pod oczami lub na powiekach występuje jednocześnie z innymi objawami, do których zalicza się zaczerwienienie skóry wokół oczu oraz jej świąd i pieczenie. U niektórych dodatkowo mogą pojawiać się również różnego rodzaju zmiany skórne. Łuszcząca się skóra wokół oczu może być niekiedy efektem niezdrowej diety, która jest pozbawiona ważnych witamin i minerałów. Nie można też zapominać, że łuszcząca się skóra w okolicach oczu może świadczyć o poważnych schorzeniach dermatologicznych. Zalicza się do nich między innymi atopowe zapalenie skóry, łuszczycę oraz infekcje bakteryjne, grzybicze lub wirusowe. Problem może leżeć też w zaburzeniach hormonalnych.

Odwodniona skóra pod oczami – do czego może prowadzić?

Znaczenie wody jest kluczowe w zapewnieniu równowagi organizmu. Woda jest ważna dla nawodnienia komórek, tkanek i narządów, poza tym uczestniczy w usuwaniu niebezpiecznych toksyn z organizmu. Jest też odpowiedzialna za kondycję oraz wygląd skóry. Dobrze nawodniona skóra wolniej się starzeje, poza tym stanowi skuteczną barierę przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych, do których zalicza się skrajne temperatury, wiatr, czy też nadmierne promieniowanie słoneczne. Odwodniona skóra pod oczami charakteryzuje się natomiast cieniami oraz opuchlizną. Staje się ona również wiotka i pozbawiona elastyczności. Niedostatecznie nawodniona skóra pod oczami jest też w znacznym stopniu podatna na podrażnienia, a także skłonna do łuszczenia. Brak prawidłowego nawodnienia skóry może również przyspieszać procesy jej starzenia się, przyczyniając się do powstawania zmarszczek. Odwodniona skóra szybko traci swój kolor oraz naturalny blask.

By dbać o nawodnienie skóry, należy pić odpowiednią ilość płynów każdego dnia. Ważne jest również dbanie o nawilżenie skóry od zewnątrz, w tym stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków.

Skóra wokół oczu – najważniejsze zasady pielęgnacji

Sucha skóra wokół oczu wymaga szczególnej opieki. Najważniejsze zasady pielęgnacji obejmują między innymi:

 • Regularny masaż skóry wokół oczu – polega on na wykonywaniu powolnych i delikatnych ruchów czystymi opuszkami palców. Dzięki niemu można pozbyć się cieni oraz opóźnić powstawanie zmarszczek. Masaż poprawia również dotlenienie skóry i ujędrnia ją.
 • Regularny demakijaż oczu – wpływa korzystnie na skórę wokół oczu, poprawiając jej kondycję. Skutecznie usuwa brud i makijaż, poza tym koi podrażnioną i zmęczoną skórę.
 • Stosowanie kremów pod oczy – regularne stosowanie kremów pod oczy wspomaga regenerację naskórka, poza tym zmniejsza cienie pod oczami oraz opuchliznę. Zapewnia też odpowiednie nawilżenie skórze oraz pomaga dbać o ochronę przed niekorzystnym wpływem warunków zewnętrznych.
 • Prawidłową ochronę przeciwsłoneczną – polega na stosowaniu odpowiednio dobranych do typu skóry kremów z filtrem. Zapewniają one jej ochronę przed niekorzystnym oddziaływaniem promieniowania UV. Dodatkowo ochronę skóry w okolicach oczu mogą zapewnić dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne.
 • Okłady i maseczki na skórę wokół oczu – wpływają korzystnie na skórę, prowadząc do jej prawidłowego odżywienia i nawilżenia. Ich zadaniem jest również redukcja zmarszczek oraz zapobieganie ich przedwczesnemu powstawaniu.
 • Odpowiednie nawodnienie organizmu – dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości płynów zapewnia mu prawidłowe funkcjonowanie, w tym korzystnie oddziałuje na wrażliwą skórę wokół oczu.
 • Zdrową dietę – przesuszona skóra pod oczami wymaga dostarczania organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Ważna jest między innymi witamina A, której źródłem jest wątróbka oraz sery pleśniowe.
 • Wypoczynek i dobrą jakość snu – elementy te wpływają korzystnie na poziom nawodnienia skóry, poza tym mają pozytywny wpływ na jej pH. Podczas snu zwiększa się również przepływ krwi w skórze, co nadaje jej zdrowy blask i sprzyja jej regeneracji.

Jak nawilżyć skórę pod oczami?

W przypadku przesuszonej skóry pod oczami należy w szczególności zadbać o dostarczenie jej odpowiednich substancji nawilżających. Sucha skóra wokół oczu wymaga stosowania dobrze dobranych kosmetyków o działaniu nawilżającym. Najlepiej stosować je rano i wieczorem, wklepując delikatnie w skórę. W składzie kosmetyków do suchej skóry pod wokół oczu można znaleźć najczęściej dodatek kwasu hialuronowego. Dobrze sprawdza się tu również aloes, olejek jojoba i arganowy, a także witamina E i witamina A, czy też masło shea. Stosowanie kosmetyków wspiera również odbudowę bariery ochronnej naskórka, przez co skóra pozostaje nawilżona na dłużej.

Zobacz również inne nasze artykuły:

Podziel się:

Produkty